fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Polacy bagatelizują bezsenność

Fot. jeancliclac
copyright PhotoXpress.com
Dariusz Wasilewski, psychiatra, dyrektor medyczny Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii
Rz: Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony pod hasłem „Depresja a bezsenność”. Co ma wspólnego depresja z bezsennością?
Dariusz Wasilewski: Problemy ze snem są udziałem prawie wszystkich pacjentów z depresją. Niewielu z nich śpi snem, który można uznać za regenerujący. Bezsenność często staje się maską depresji, ponieważ nie mamy problemów z nastrojem, ale nie śpimy przez wiele miesięcy, czasami przez wiele lat. Badania pokazują, że u pacjentów z przewlekłą bezsennością depresja po pewnym czasie daje o sobie znać.
Depresja jest przyczyną bezsenności?
W depresji zaburzony jest cały nasz rytm biologiczny. Człowiek chętnie kładzie się spać, z reguły zasypia, ponieważ to uwalnia go od zmory depresyjnej, którą czuje w ciągu dnia. Zwykle jednak śpi płytko i budzi się nad ranem, bo się boi, że znowu przyjdzie dzień, w którym będzie się musiał potwornie męczyć. Są też takie postacie depresji, w których człowiek chce tylko spać i ucieka w sen, ale to rzadsze przypadki.
Kłopoty ze snem powinny nas skłonić do wizyty u psychiatry?
W Polsce jedna trzecia ludności ma problemy ze snem, ale wielu ludzi bagatelizuje problem i próbują go znosić. Trzeba sobie uświadomić, że sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, dlaczego nie możemy zasnąć. Lekarz nam powie, czy to bezsenność związana ze stresem, z niewłaściwą higieną snu czy z depresją. Jeżeli sami sobie postawimy diagnozę i zaczniemy się leczyć, to pewnie pójdziemy do apteki po deprim lub inne lekarstwo, bo zobaczyliśmy w reklamie, że to lek przeciwdepresyjny – a to nieprawda. I w konsekwencji będziemy dalej tkwić w chorobie, która może doprowadzić nawet do samobójstwa.
Dlaczego ludzie nie chcą chodzić do lekarzy?
Czasami nawet nie wiedzą, że to choroba. A nawet jeśli wiedzą, to boją się pójść do psychiatry, bo nie chcą być postrzegani jako „wariaci”. Ale depresja to bardzo ciężka choroba i trzeba z nią prowadzić walkę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA