fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Kontakty z urzędem bez wychodzenia z domu

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Profil Zaufany umożliwi wnoszenie podań, odwołań, skarg i zażaleń nawet tym, którzy nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego
Dziś informatyzacja urzędów jest utrudniona z powodu konieczności stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego. A ten jest kosztowny. To się wkrótce zmieni. Wczoraj Sejm przyjął część senackich poprawek (głównie redakcyjnych) do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=57C210E331916D2F657DAB8B2CEE174A?id=177458]ustawy o informatyzacji działalności podmiotów wykonujących zadania publiczne[/link]. Ustawa trafi do prezydenta, wejdzie w życie po trzech miesiącach od publikacji.
W zmienionym ustawą o informatyzacji kodeksie postępowania administracyjnego znajdzie się zasada, że sprawy urzędowe można załatwiać w formie pisemnej lub elektronicznej. Upowszechnienie elektronicznych kontaktów z urzędem ma umożliwić przede wszystkim Profil Zaufany.
Za pośrednictwem PZ będzie można wnosić do urzędów podania, odwołania, skargi i zażalenia. W przypadku wniesienia podania w formie e-dokumentu urząd będzie musiał potwierdzić jego wniesienie. Dane w postaci elektronicznej opatrzone podpisem potwierdzonym PZ mają być równoważne pod względem skutków prawnych dokumentowi z podpisem własnoręcznym. Urząd będzie też mógł na wniosek swojego klienta przesyłać mu decyzje i postanowienia w formie elektronicznej opatrzone bezpiecznym e-podpisem.
[wyimek]Urzędnik będzie musiał porównać dane w systemie z okazanym mu dokumentem [/wyimek]
Korzystanie z PZ , czyli zestawu informacji identyfikujących i opisujących użytkownika konta ePUAP, nie będzie wymagało karty ani czytnika. Wystarczy login i hasło do portalu. Po założeniu konta na portalu ePUAP zainteresowany będzie musiał pójść do urzędu. Tam potwierdzi dane osobowe z informacjami wprowadzonymi do systemu. Wystąpi też o nadanie statusu PZ dla konta na portalu ePUAP. Urzędnik potwierdzi tożsamość zainteresowanego i porówna dane w systemie z tymi, które zostaną mu osobiście przedstawione.
– Pomysł logowania się poprzez portret wiarygodnościowy podobny do PZ funkcjonuje na prywatnych aukcjach elektronicznych. Dobrze spełnia swoją funkcję autoryzacyjną – podkreśla prof. Wojciech Kocot, wspólnik w Kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski. – Pozostaje tylko pytanie, czy Profil Zaufany szybko i masowo zostanie przyjęty w praktyce.
Nowe przepisy mają też ułatwić współpracę różnych systemów teleinformatycznych w administracji publicznej.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=j.kowalski@rp.pl]j.kowalski@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA