fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Turecki miliarder dostał 12 lat więzienia

Iwona Trusewicz
To wyrok dla Mehmeta Karamehmeta za roztrwonienie majątku własnego banku - Pamukbank. Oprócz więzienia, bogacz musi też zapłacić ok. 227 mln euro kary
Pamukbank należał do Karamehmeta do 2002 r, kiedy ze względu na dramatyczną niewypłacalność, został znacjonalizowany. Miliarder musiał sprzedać drugi należący do niego bank Yapi Kredi, by wpłacić ponad 4 mld dol. Funduszowi Ubezpieczenia Wkładów Bankowych. Ale nie uratowało go to przed sprawą w sądzie.
Prokuratura oskarżyła bogacza, że część bankowych wkładów zagarnął dla siebie. I dowiodła tego przed sądem. Dlatego miliarder dostał nie tylko 11 lat i 8 miesięcy bezwzględnego więzienia ale i gigantyczną grzywnę. Wg. Forbesa 66 letni Mehmet Karamehmet jest drugim najbogatszym człowiekiem w Turcji. Właścicielem m.in. holdingu Cukurova Group, który ma m.in. 14 proc. akcji największego operatora gsm w Turcji Turkcell i rosyjskiego Alfa Telecom. Jeszcze w 2008 r jego majątek był szacowany na 4,3 mld dol.. W 2009 r na 1,2 mld dol.
Wysoki Trubunał Karny od razu nie nakazał odprowadzenie miliardera do więzienia, tylko wydał mu zakaz opuszczania kraju. Obrona ma bowiem jeszcze ostatnią możliwość apelacji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA