fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Kto ma obniżać opłatę komornika

www.sxc.hu
Głosy w Sejmowej Komisji Sprawiedliwości podzieliły się równo: 10 do 10, czy wybrać sejmową czy senacką wersję obniżania komorniczych opłat
– Zadecyduje o tym w piątek rano Sejm, ale przy równowadze głosów komisja wnosi o odrzucenie senackiej poprawki – powiedziała „Rzeczpospolitej” Lidia Staroń, poseł sprawozdawca.
Według senackiej poprawki to komornik decydowałby o obniżeniu (miarkowaniu) jego wynagrodzenia. Dopiero w drugiej kolejności sąd, gdyby zainteresowany (zwykle dłużnik) odwołał się od decyzji komornika. Niewiele jest wątpliwości, że komornicy niechętnie będą sami sobie obcinać zarobki.
Dlaczego więc Senat wybrał taką (konkurencyjną wobec sejmowej) ścieżkę?
– Przede wszystkim boimy się, że sądy zaleje fala dodatkowych spraw – mówi Jerzy Kozdroń, poseł (PO), który jest za senacką poprawką.
Ale nawet posłowie PO się podzielili. Wśród zarzutów wskazuje się, że senacka wersja przedłuży postępowanie, że to niekonstytucyjne, że o kosztach postępowania decydowałby nie sąd, ale komornik, który na dodatek byłby sędzią w swojej sprawie.
Dodatkowe zagrożenia wskazywał poseł Marian Filar.
– Możemy wykreować swoisty festiwal „Komornika Dobre Serce”, który będzie tańszy, co może grozić wręcz swego rodzaju korupcją.
Według sejmowej wersji, wniosek o zmniejszenie opłaty ma być składany sądowi, który ma brać pod uwagę „w szczególności nakład pracy komornika, sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA