fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Krzysztof Skubiszewski nie żyje

Fotorzepa, Marcin Łobaczewski MŁ Marcin Łobaczewski
Odszedł pierwszy niekomunistyczny szef polskiej dyplomacji
„Był architektem zmian w polskiej polityce zagranicznej w okresie przełomowym dla stosunków polsko-niemieckich i budowania nowego ładu w Europie po upadku komunizmu” – napisał w oświadczeniu premier Donald Tusk.
Krzysztof Skubiszewski zmarł w poniedziałek rano w Warszawie. Miał 83 lata. Był ministrem spraw zagranicznych w rządach: Tadeusza Mazowieckiego, Hanny Suchockiej, Jana K. Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Waldemara Pawlaka.
– Wiem, że działał w bardzo trudnych okolicznościach, ale podstawowe zadania zostały wykonane. Układ Warszawski został rozwiązany, RWPG również i było blisko ostatecznego wycofania wojsk najpierw radzieckich, a później już rosyjskich, z Polski – mówił wczoraj prezydent Lech Kaczyński.
Jak stwierdził, wspomina go „jako takiego poznańskiego profesora, czyli dość zdystansowanego, bardzo grzecznego wobec współpracowników”.
– Kiedy Polska stała się wolnym krajem, jej dyplomacją kierował człowiek, który nie tylko znał Zachód, ale który sam był człowiekiem Zachodu – podkreśla Janusz Reiter, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA