fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fiskus żąda zapłaty podatku przy zmianie umowy spółki

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Urzędnicy uważają, że źródło pochodzenia środków na podwyższenie wkładów jest nieistotne. Liczy się sam fakt dokonania czynności powodującej zwiększenie majątku spółki
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0788FC199FF9D8FB3843C5D634417688?id=185384]ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 68, poz. 450 ze zm.[/link]; dalej ustawa) podlegają umowy spółki.Obowiązek podatkowy powstaje jedynie wtedy, gdy zmiana umowy spółki powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jest nią, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 8 lit. b) ustawy, wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej.Ustawa definiuje też na własny użytek zmianę umowy spółki. Uważa się za nią, w przypadku spółek osobowych, między innymi wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki.Natomiast przez pojęcie zysku należy, zgodnie z niektórymi orzeczeniami sądu administracyjnego, rozumieć porównanie stan...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA