fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Każdy może żądać podziału

www.sxc.hu
Ponieważ na tle zarządzania współwłasnością i podziału zysków często dochodzi do konfliktów, również prawo traktuje ją jako stan przejściowy
Jednym z najważniejszych uprawnień współwłaściciela jest żądanie zniesienia współwłasności.
Nie trzeba uzasadniać takiego żądania, tłumaczyć się innym współwłaścicielom czy sądowi. Dopuszczalne jest tylko umowne, zgodne wyłączenie tego uprawnienia na okresy pięcioletnie.
Wniosek o zniesienie współwłasności może złożyć nawet tylko jeden z zainteresowanych. Jeśli współwłaściciele są zgodni co do sposobu podziału, mogą u notariusza spisać umowę o zniesieniu współwłasności. Jeżeli nie ma jednomyślności, sprawa zawsze musi trafić do sądu.
Regułą jest, że jeśli to możliwe, współwłasność znosi się przez fizyczny podział (gruntu, działki budowlanej, domu). Cała nieruchomość może być też przyznana jednemu współwłaścicielowi ze spłatami na rzecz pozostałych.
Jeśli żaden ze współwłaścicieli nie chce wyłącznej własności, pozostaje sprzedaż i podział uzyskanej kwoty. Podział może polegać na ustanowieniu odrębnej własności lokali na rzecz poszczególnych współwłaścicieli (tzw. własność hipoteczna), w tym lokali użytkowych. Jeśli wartość poszczególnych lokali nie odpowiada udziałom we współwłasności, tym, którzy otrzymali lokale o mniejszej wartości, należą się od innych stosowne dopłaty.
W wypadku nieruchomości spadkowych do zniesienia współwłasności prowadzi wszczęcie sprawy o dział spadku. Zniesienie współwłasności jest elementem działu.
[b]Od wniosku o zniesienie współwłasności opłata jest stała i wynosi – bez względu na wartość dobra objętego tym postępowaniem – 1 tys. zł.[/b] Jeśli jednak wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, płaci się tylko 300 zł. Także 1 tys. zł wynosi opłata stała od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności. Jeżeli do takiego wniosku będzie dołączony zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, opłata sądowa wyniesie 600 zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA