fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Będzie kłopot ze świadectwami pracy dla pracowników tymczasowych

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Teoretycznie agencje mają teraz łatwiej. Wystawiają przecież jeden dokument za 12 miesięcy zatrudnienia, bez względu na to, u ilu pracodawców użytkowników był „czasownik”. Ale jak go wypełnić?
Obowiązująca od 24 stycznia br. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=335801]ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 221, poz. 1737)[/link] miała przynieść uproszczenie niektórych zasad. Ale to pozór, jeśli chodzi o świadectwa pracy.[srodtytul]Zbiorczy formularz[/srodtytul]Podstawową modyfikacją jest dodanie art. 18a i 18b do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D608164C857A16E6F4D2D8C1CBF0DD6B?id=170706]ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm., dalej ustawa)[/link], dotyczących zasad wystawiania pracownikom tymczasowym świadectw pracy.Pierwszy z przepisów wprowadza po stronie agencji pracy tymczasowej (dalej agencje) obowiązek wydania pracownikowi tymczasowemu zbiorczego świadectwa pracy za okres maksymalnie 12 miesięcy liczonych od dnia podjęcia zatrudnienia w tej agencji.Okres ujęty w treści świadectwa pracy może przekroczyć ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA