fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Forum w Davos

Bankierzy w Davos w defensywie, nadzorcy zapowiadają nowe regulacje

Bankierzy są skłonni zgodzić się na reformy. Rządy zapowiadają drastyczne działania. To wynik Światowego Forum Ekonomicznego zakończonego w miniony weekend w Davos
Komentatorzy światowych mediów zwracają jednak uwagę, że tegoroczne spotkanie najbardziej wpływowych ludzi biznesu i polityków zakończyło się bez większych osiągnięć.
Większość dyskusji skupiała się wokół chwiejącego się systemu finansowego i tego, jak go uzdrowić. Dziennikarz „Financial Times” zauważył, że nawet protestujący na ulicach Davos rozdawali ulotki nawołujące do większej przejrzystości branży finansowej, a nie jak w poprzednich latach wzywające do rozwiązania problemu ubóstwa czy zaprzestania wojen.
Obserwatorzy Forum mają wątpliwości, czy banki odniosły sukces lobbingowy w Davos. Po części dlatego, że branża finansowa musi walczyć teraz na wielu frontach. Jedna ze spraw, które dominowały w dyskusjach w szwajcarskim kurorcie, dotyczyła transakcji z użyciem środków własnych banków (ang. proprietary trading), a nie środków klienta. Amerykańska administracja Baracka Obamy rozważa zakazania takiej działalności przez banki oferujące depozyty.
Jednak większość bankowców zdecydowanie sprzeciwia się temu pomysłowi. – Sprawa jest w takcie rozpatrywania przez Komitet Bazylejski. Powinniśmy prowadzić uporządkowane działania, w których główną rolę odgrywają instytucje nadzorcze, organizując dialog z branżą bankową. Inaczej będzie chaos – powiedział Frédéric Oudéa, prezes Société Générale.
Bob Diamond z Barclays Capital mówił o „bardzo negatywnym” wpływie, jaki spowodują amerykańskie ograniczenia banków; Josef Ackermann z Deutsche Banku mówił o „kosztach kakofonii” związanych z nieskoordynowanymi propozycjami; Sadeq Sayeed, prezes Nomura w Europie, na Środkowym Wschodzie i w Afryce, ostrzegał zaś: – Wiele pojawiających się propozycji dotyczących nowej polityki czy podatków dla sektora bankowego jest po prostu niedopieczona.
Jednak politycy w Davos ostrzegali, że banki nie zostaną pozostawione samym sobie. Jeden z nich stwierdził: – Istnieje silna polityczna presja, by coś zrobić, i banki powinny zdać sobie z tego sprawę.
Zgoda dotyczyła natomiast tego, że reforma powinna być koordynowana, a nie napędzana przez krajową politykę. – Nie możemy zreformować światowego systemu finansowego, biorąc pod uwagę to, co każde z państw potrzebuje dla samego siebie – mówił Dominique Strauss-Kahn, szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego. – Potrzebujemy koordynacji. Nie możemy sobie pozwolić na różne rozwiązania w różnych stronach świata – argumentował.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA