fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Solorz-Żak przejmie Hawe

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Urszula Zielińska
Giełdowe Hawe poinformowało o możliwości związków kapitałowych ze Sferią, kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka
Według komunikatu Hawe akcjonariusze Sferii wyrazili wolę objęcia nowej emisji akcji Hawe w zamian za wniesionych aportem do tej spółki 100 proc. akcji Sferii. W efekcie Zygmunt Solorz przejąłby kontrolę nad giełdowym Hawe, którego spółką zależną stałaby się Sferia.
Hawe zajmuje się realizacją inwestycji telekomunikacyjnych. Kluczowy projekt spółki, to budowa dwóch własnych, ogólnopolskich ringów światłowodowych realizowany od 2004 r (przy okazji budowy ringów dla Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego).
Sferia świadczy detaliczne usługi telekomunikacyjne w sieci CDMA850, ale jak deklaruje jej właściciel ta działalność będzie stopniowo wygaszana.
Sferia ma się koncentrować na rozwoju radiowej sieci telekomunikacyjnej HSPA, w której usługi sprzedawać będzie inna spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza - Cyfrowy Polsat.
Formalnie, Presto, największy akcjonariusz Hawe, zwrócił się na razie do zarządu spółki o zwołanie walnego zgromadzenia, które miałoby podjąć uchwałę o emisji na poczet przejęcia Sferii. Zarząd Hawe ma na to cztery miesiące.
- Zamierzamy zwołać NWZA w najszybszym możliwym terminie. Sądzę, że będziemy potrzebowali na to co najmniej miesiąc, bo akcjonariusze oczekują od nas opinii na temat planowanej transakcji. Tego nie da się zrobić szybko. Jeśli mamy mówić o przejęciu, potrzebna będzie wycena obu firm. O ile Hawe jest w uprzywilejowanej sytuacji, bo jest spółką giełdową i wycena jest znana, to na pewno będziemy chcieli sobie zapewnić wgląd w dokumenty Sferii - powiedział Robert Kwiatkowski, prezes Hawe.
- Będę proponował, aby został powołany zewnętrzny podmiot, który wyceni Sferię - mówił pytany, czy tak się stanie. - Moim zdaniem przejęcie Sferii przez Hawe byłoby korzystne. Sferia jest w trakcie przekształcania struktury w kierunku hurtowego operatora telekomunikacyjnego. Aby prowadzić taką działalność trzeba mieć własną infrastrukturę. My ją mamy, podobnie jak kompetencje w budowie sieci - mówił Kwiatkowski.
- Nie będziemy czekać z zapowiadanym wcześniej podziałem spółki PBT Hawe, która prowadzi operacyjną działalność w naszym holdingu. Chcemy oddzielić działalność telekomunikacyjną od budowlanej. Sądzę też, że fakt, iż Hawe jest holdingiem ułatwi przejęcie Sferii i wykorzystanie efektów synergii, jakie będą występować między spółkami z grupy - uważa Kwiatkowski.
W 2008 roku Sferia miała 47 mln zł przychodów, ponad 42 mln zł straty na poziomie EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) i nieco ponad 85 mln zł straty netto. Prowadziła jednak wówczas działalność operatora telekomunikacyjnego, świadczącego usługi głosowe i dostępu do internetu 116,8 tys. abonentów w Warszawie, Ostrołęce i w okolicach tych miast.
W ubiegłym roku Sferia zaczęła zmieniać kierunek rozwoju i pozycjonuje się obecnie jako firma budująca infrastrukturę telekomunikacyjną (dla Cyfrowego Polsatu i grupy firm skupionych wokół Aero 2). W związku z tym, jej przychody mogą w tym roku wynieść kilkaset milionów złotych, a wynik poprawić.- Do tej pory PBT Hawe nie współpracowało ze Sferią. Dopiero niedawno złożyliśmy tej firmie taką ofertę - powiedział Kwiatkowski.
Wczoraj kurs akcji Hawe na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych wzrósł o 14 proc. Dzisiaj spółka drożała już 7 proc.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA