fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Polacy solidarni z Haiti

54 ratowników, 10 psów i 4 tony sprzętu znalazło się na pokładzie specjalnego samolotu, który w piątek wystartował z wojskowego lotniska w Warszawie
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/419646.html]JAK POMÓC POSZKODOWANYM[/link][/b]
Początkowo na Haiti miało lecieć 63 strażaków z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej (GPR) i 12 psów. Jednak przed startem samolotu – z powodu jego ograniczonej pojemności – zmniejszono ekipę. Cała grupa miała dotrzeć na Haiti w sobotę. Lot miał trwać 16 godzin.
– Ratownicy nawet po siedmiu dniach od trzęsienia ziemi odnajdowali w gruzowiskach żywych ludzi. Nigdy nie tracimy nadziei, po to tam lecimy – mówił przed odlotem zastępca szefa polskiej grupy ratowniczej bryg. Marek Komorowski.
Polscy strażacy to jedna z 11 takich grup na świecie, które posiadają certyfikat ONZ. Są wyszkoleni w zakresie dotarcia, poszukiwania i wydobywania osób uwięzionych pod gruzami, a także udzielania pierwszej pomocy.
Pomoc dla ofiar płynie też z całej Polski. – Od kilku dni mamy gorącą linię telefoniczną, dostajemy też mnóstwo e-maili od zwykłych obywateli z ofertami wsparcia dla Haiti. Zgłaszają się zarówno wolontariusze z odpowiednim przeszkoleniem do działania w warunkach klęski żywiołowej, jak i osoby zainteresowane choćby przenoszeniem cegieł, odgruzowywaniem miejsc katastrofy – mówi „Rz” Magdalena Stefańska z działu współpracy z zagranicą Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pieniądze zbierają uczniowie kilku warszawskich szkół. Datki wpłacą na specjalne konto przy PCK. Podobna inicjatywa zrodziła się wśród pracowników dużego banku. Samo PCK wystąpiło do MSWiA o pozwolenie na prowadzenie przez cały rok zbiórki publicznej na ten cel.
W sobotę w lubelskim klubie Kino odbędzie się wieczór solidarności z Haiti przygotowany przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Oprócz koncertu kolęd na jazzowo będą: mały festiwal salsy oraz spotkania z przebywającymi w Lublinie obywatelami Kuby i Kostaryki.
– Chcemy naszą pomoc skierować na konkretny cel. Będzie nim odbudowa zrujnowanego sierocińca prowadzonego przez ojców kamilianów w Port-au-Prince, w którym przebywało ok. 60 dzieci – mówi „Rz” ks. Mieczysław Puzewicz, inicjator wieczoru solidarności.
Również w sobotę w katedrze praskiej w Warszawie Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl organizuje koncert charytatywny „Mamy misje do spełnienia” (zagra Mietek Szcześniak z zespołem New Life’M). 17 lub 24 stycznia Haitańczyków będzie można wesprzeć w czasie zbiórek w parafiach. Specjalne konta bankowe uruchomiły Caritas i Polska Akcja Humanitarna.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA