fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Opłaty za grunty wyższe nawet 18 razy

W staromiejskiej kamienicy przy ul. Freta 19 opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu wzrosły ze 150 złotych do 2,7 tys. złotych rocznie. Właściciel 50-metrowego mieszkania będzie więc musiał wyłożyć 18 razy większą kwotę niż dotychczas
Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Nawet o 400 – 500 procent więcej za użytkowanie wieczyste terenów pod domami i blokami zapłaci w tym roku część mieszkańców Woli, Ochoty czy Pragi-Południe. Rekordzistom na Śródmieściu stawki wzrosną nawet o... 1700 procent. Użytkownicy wieczyści już dziś toną w długach
I tak, zamiast 150 zł za użytkowanie wieczyste niektórym przyjdzie płacić rocznie 2,7 tys. zł. Podwyżki wynikają z aktualizacji wycen nieruchomości, jakie przeprowadzają poszczególne dzielnice. Zdarza się, że nowy operat szacunkowy miasto sporządza po kilku, a nawet kilkunastu latach. W takich przypadkach dochodzi do drastycznego wzrostu stawek. Nie wszyscy właściciele mieszkań czy domów są w stanie podźwignąć takie zobowiązania.
[srodtytul]Tysiące wezwań do zapłaty[/srodtytul]
Na Bemowie i na Białołęce ich długi wynoszą już po 2 mln złotych. 2,5 mln zł są winni miastu właściciele mieszkań z Bielan, ponad 3,6 mln zł – z Mokotowa, gdzie od płatności w ub.r. uchyliło się ponad 5,5 tys. osób. Te kwoty wydają się jednak niewielkie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że na Ursynowie długi urosły już do prawie 6 mln zł, na Woli – do 13,5 mln zł, a w Śródmieściu – do 27 mln zł. I to właśnie mieszkańcy tej ostatniej dzielnicy są rekordowo zadłużeni. Za użytkowanie wieczyste w ubiegłym roku nie zapłaciło ponad 8,2 tys. osób. Z danych dzielnicy wynika, że nie płaci tu ok. 40 proc. użytkowników. Jak tłumaczą urzędnicy, w Śródmieściu ze względu na atrakcyjne położenie i co za tym idzie – ceny działek opłaty za użytkowanie wieczyste są najwyższe.
[wyimek] [link=http://www.rp.pl/temat/402463_Jak_kwestionowac_podwyzke_oplaty_za_wieczyste_uzytkowanie.html]Jak kwestionować podwyżkę opłaty za wieczyste użytkowanie[/link] - czytaj w poradniku[/wyimek]
Na Pradze-Północ z płatnościami zalega 1,9 tys. osób na łączną kwotę 1,4 mln zł. – Aby wyegzekwować zaległe należności, prowadzimy dwustopniowe postępowania windykacyjne – mówi Wojciech Matyjasiak z ursynowskiego urzędu. – Najpierw wzywamy dłużnika do zapłaty, a jeśli to nie pomaga, kierujemy sprawę do sądu – tłumaczy.
Bemowo tylko w ub.r. wysłało do dłużników ok. 1,2 tys. wezwań do zapłaty, a Targówek aż 4,424 tys. Wilanów, którego wierzytelności z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste sięgają ok. 55 tys. zł, wysyła dwa wezwania do zapłaty, podobnie jak Włochy. W tej ostatniej dzielnicy zaległości są stosunkowo niewielkie, bo wynoszą 5 tys. zł.
Na Woli w ub.r. od płatności uchyliło się prawie 7 tys. użytkowników wieczystych, co dało 13,5 mln zł długu. – Jeśli nie pomaga wezwanie do zapłaty, kierujemy sprawę do sądu o wydanie stosownego nakazu, a potem oddajemy sprawę do komornika, który egzekwuje należność wraz z odsetkami i karami – mówi Anna Fiszer-Nowacka z wolskiego urzędu.
[srodtytul]Ważna sytuacja na rynku[/srodtytul]
Jak tłumaczy Krzysztof Zygrzak z bemowskiego ratusza, wysokość rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu zależy od powierzchni działki, na której stoi budynek, wielkości udziału w prawie użytkowania wieczystego i od wartości gruntu wycenionego przez rzeczoznawcę majątkowego. Pod uwagę brane jest też przeznaczenie nieruchomości – ważne, czy na gruncie stoją lokale użytkowe czy domy.
– Opłata roczna za udział w prawie użytkowania wieczystego odpowiadający 50-metrowemu mieszkaniu może wynosić w naszej dzielnicy od ok. 40 zł do ok. 1,1 tys. zł – podaje Krzysztof Zygrzak.
Dochody Bemowa z tego tytułu wyniosły w zeszłym roku 7,82 mln zł (dane na 30 listopada). Prognozy na ten rok mówią o 10,5 mln zł dochodu. Ursynów zarobił w ubiegłym roku (dane na koniec listopada) 26,2 mln zł. Na podobne wpływy liczy w tym roku. Do budżetu Białołęki wpłynęło 7 mln zł, a Bielan – 10,5 mln zł.
– W projekcie budżetu na ten rok zaplanowaliśmy dochód za użytkowanie w wysokości 8,4 mln zł – mówi Rafał Lasota z urzędu na Targówku.
Mokotów na wieczystych użytkownikach, których jest w tej dzielnicy ponad 40,6 tys., zarobił w ub.r. 10,7 mln zł, Ochota – 22,4 mln zł, a Śródmieście, gdzie płaci jedynie 60 proc. użytkowników, wpływy do budżetu wyniosły 11 mln zł.
Ubiegłoroczne dochody Woli to z kolei 31 mln zł. W tej dzielnicy zmieniono stawki ponad 11 tys. osób. Nowe opłaty będą obowiązywać od 2010 roku. Na przykład za 47-metrowe mieszkanie przy ul. Niskiej, w czteropiętrowym budynku, właściciele będą płacić niemal 500 zł. Wcześniej wystarczyło niecałe 100 zł. Na Żoliborzu podwyżki dotkną 2,5 tys. osób – właścicieli spółdzielczych mieszkań. Jak mówi Andrzej Kawka z żoliborskiego ratusza, zapłacą oni średnio o 600 zł więcej.
Poprzednia aktualizacja cen gruntów, na których stoją te spółdzielcze bloki, odbywała się od pięciu do siedmiu lat temu. We Włochach więcej za użytkowanie wieczyste w tym roku zapłaci ok. 600 osób, które muszą się liczyć ze 100-procentową podwyżką.
– Skala wzrostu opłat jest uzależniona od tego, jak często dokonywane są ich aktualizacje. Do tej pory odbywały się one co trzy – cztery lata – informują urzędnicy z Włoch. Podkreślają, że na częstotliwość dokonywanych aktualizacji ma wpływ sytuacja na rynku nieruchomości – w czasie stagnacji aktualizacje odbywają się rzadziej. Na Ochocie planowany wzrost stawek sięgnie 200 – 450 proc.
[srodtytul]Mogą się odwoływać[/srodtytul]
Na Pradze-Południe w tym roku przybędzie 11 tys. nowych użytkowników wieczystych. Poza tym dzielnica zaktualizowała opłaty dla 50 nieruchomości, co spowoduje, że zarobi więcej o ok. 2 mln zł. – Opłaty nie były zmieniane u nas od 1999 r. lat, dlatego ich wzrost będzie znaczny – nawet o kilkaset procent – mówi Anetta Chęcińska z południowopraskiego ratusza.
I tak np. właściciel 50-metrowego mieszkania w tej dzielnicy, który przed podwyżką płacił za użytkowanie 39 zł rocznie, teraz musi wyłożyć 277 zł. Podwyżki nie ominą także Śródmieścia. I tak na przykład właściciel 50-metrowego mieszkania w wieżowcu przy ul. Marszałkowskiej za użytkowanie ziemi płacił dotąd 50 zł rocznie. Takie stawki obowiązywały tu od 1992 roku. Po dokonaniu nowych wycen gruntów opłaty wzrosły do ok. 600 zł.
Jeszcze większe podwyżki czekają część właścicieli mieszkań w niskich kamienicach na Starówce. I tak na przykład właściciel 50-metrowego mieszkania przy ul. Freta, który dotąd płacił 150 zł, musi się liczyć z wydatkiem na poziomie 2,7 tys. zł. Przypomnijmy, że im niższy budynek i im mniej w nim mieszkań, tym większy udział w gruncie, a co za tym idzie – większe opłaty.
Na Bielanach w tym roku z nowymi opłatami za użytkowanie wieczyste musi się liczyć 174 podmiotów, w tym 12 spółdzielni mieszkaniowych. Stawki, jak podaje Tadeusz Olechowski z bielańskiego urzędu, wzrosną o ok. 200 proc. Dzielnica przewiduje, że 2250 użytkowników będzie mogło jednak skorzystać z ulgi w opłatach.
– Właściciele nieruchomości po otrzymaniu decyzji o podwyżce za użytkowanie mogą się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego, a jeśli SKO skargę oddali, mogą skierować sprawę do sądu – mówi Urszula Majewska z urzędu w Śródmieściu. Dodaje, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy użytkownik płaci stawki sprzed podwyżek.
[ramka][b]Dla kogo bonifikata[/b]
>> Użytkownicy mogą się starać o 50-procentowe bonifikaty stawki za wieczyste użytkowanie.
>> Przysługują one osobom, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym ten, w którym trzeba wnieść opłatę – tłumaczy Jacek Dzierżanowski z mokotowskiego urzędu. Dla stawek w 2010 r. ważne będą więc dochody z 2009 r. W ubiegłym roku z bonifikaty skorzystało na Mokotowie 2513 osób. W tym roku, jak przewidują urzędnicy, o obniżki będzie się starać mniej więcej tyle samo użytkowników.
>> Na Ochocie w ub.r. ze zniżek w opłatach skorzystało 689 osób fizycznych i 11 spółdzielni mieszkaniowych. – Przewidujemy, że w tym roku liczba osób, które będą mogły liczyć na bonifikaty, wzrośnie do 800 – mówi Maja Gottesman z urzędu na Ochocie.
>> Praga-Północ zakłada, że w br. udzieli ponad 400 bonifikat, a Praga-Południe – nawet 2,7 tys. W Śródmieściu urzędnicy liczą, że o zniżki będzie się ubiegać ok. 1,5 – 1,6 tys. użytkowników, w Wawrze – 100. Włochy w ub.r. udzieliły 26 bonifikat i szacują, że w tym roku będzie tyle samo wniosków. Na Woli z 50-proc. zniżki w ub.r. skorzystało tysiąc osób. W tym roku będzie ich pewnie tyle samo.[/ramka]
[ramka][srodtytul]Zobacz też nasz poradnik:[/srodtytul]
[link=http://www.rp.pl/temat/402463_Jak_kwestionowac_podwyzke_oplaty_za_wieczyste_uzytkowanie.html]Jak kwestionować podwyżkę opłaty za wieczyste użytkowanie[/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA