fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

MFW: odłóżcie przyjęcie euro na później

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Międzynarodowy Fundusz Walutowy radzi: w kryzysie lepiej mieć płynny kurs walutowy i wpływ na stopy procentowe
Odłożenie przyjęcia wspólnej waluty to rekomendacja MFW zawarta w ocenie Polski w ramach tzw. artykułu czwartego, czyli regularnej oceny gospodarki dokonywanej przez fundusz. Ekonomiści MFW zalecają Polsce wstrzymanie się z akcesją do unii walutowej, ponieważ, ich zdaniem, większe korzyści da prowadzenie przez Polskę niezależnej polityki monetarnej i utrzymanie płynnego kursu walutowego. Ekonomiści nie są zaskoczeni rekomendacją MFW.
– W perspektywie kilku lat taka rekomendacja jest jak najbardziej uzasadniona. W czasach kryzysu lepiej mieć wpływ na gospodarkę poprzez politykę stóp procentowych i płynny kurs walutowy. Wystarczy spojrzeć na Słowację, która ucierpiała z powodu usztywnienia kursu tuż przed kryzysem – przypomina Piotr Kalisz, główny ekonomista Citibanku Handlowego.
[wyimek]2014 rok to zdaniem większości ekonomistów najwcześniejszy realny termin przyjęcia euro w Polsce[/wyimek]
– Polska i tak nie spełnia kryteriów i trudno mówić realnie o przyjęciu euro nawet w 2014 roku. Ważniejsza w oświadczeniu MFW jest rekomendacja zalecająca mądre ograniczanie deficytu – to przybliży nasze wejście do unii monetarnej – mówi „Rz” Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, obecnie partner w Ernst & Young. W niedawnym wywiadzie dla „Rz” Katarzyna Zajdel-Kurowska z MFW mówiła, że Polska od przyszłego roku powinna ograniczać deficyt sektora finansów publicznych.
Niecały miesiąc temu rząd wycofał się z daty 2012 r. jako terminu przyjęcia euro. W resorcie finansów powstaje obecnie narodowy plan przyjęcia euro – ocenę szans spełnienia poszczególnych kryteriów MF ma przedstawić w ciągu kilku tygodni.
Głównym problemem Polski pozostają trudności budżetowe – zbyt wysoki deficyt sektora finansów publicznych, który w tym roku może wynieść nawet 6 proc. PKB wobec wymaganych 3 proc. Nie spełniamy też kryterium inflacyjnego – różnica między inflacją w Polsce, mierzoną metodą unijną, a kryterium z Maastricht powiększa się od października i wyniosła w lipcu 1,8 pkt proc.
Jednocześnie MFW poinformował, że Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Fundusz w ramach elastycznej linii kredytowej udostępnionej w maju tego roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA