fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Obcokrajowiec mile widziany

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Polacy nie mają nic przeciwko temu, by cudzoziemcy pracowali u nas i uczyli się. Sami też chętnie studiowaliby za granicą
Badania GfK Polonia dla „Rz” pokazują, że Polacy nie mają uprzedzeń wobec obcokrajowców. Chętnie widzieliby ich np. w pracy – tak deklaruje 80 proc.
Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że o pozwolenie na legalną pracę w pierwszej połowie 2009 r. wystąpiło nieco ponad 120 tys. osób zza wschodniej granicy. Ilu pracuje na czarno, nie wiadomo. – Mamy sygnały, że osobom ubiegającym się u nas o status uchodźcy trudno znaleźć legalne zajęcie – mówi Ewa Piechota, rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców. 
Z badań wynika też, że 89 proc. respondentów chciałoby, aby obcokrajowcy mieli nieograniczone możliwości uczenia się w Polsce. – Amerykanie są dumni, że ich największym przemysłem eksportowym jest to, iż studiuje u nich kilkaset tysięcy obcokrajowców – mówi dr Krzysztof Pawłowski, prezydent Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Tymczasem, jak wynika z analiz Ministerstwa Nauki, w Polsce na blisko dwa miliony studentów tylko 13,7 tys. to obcokrajowcy.
Dr Pawłowski uważa, że w Polsce mogłoby studiować minimum 20 tys. obcokrajowców, zwłaszcza ze wschodniej Europy i Azji. Przeszkodą są absurdalne przepisy wizowe. – Szlag mnie trafia, gdy młody Chińczyk nie dostaje wizy, bo w konsulacie uznano, że może być agentem wywiadu – mówi.
91 proc. uważa, że Polacy powinni móc bez ograniczeń studiować za granicą. Nie ma jednak dokładnych statystyk, ilu ich to robi, bo młodzież ma swobodę w wybieraniu uczelni. Wiadomo, że w ramach europejskiego edukacyjnego programu wymiany studentów Erazmus w 2007/2008 roku akademickim na zagraniczne uczelnie wyjechało 12,9 tys. polskich studentów. W tym samym czasie na wymianę do Polski przyjechało jedynie 4 tys. obcokrajowców.
Niemalże wszyscy badani opowiadają się za otwarciem europejskiego rynku pracy dla Polaków. Ale na pytanie o to, czy chcieliby, aby ich dziecko miało zamieszkać na stałe poza Polską, tak odpowiedziało 21 proc. respondentów, nie 68. – Praca to już trudniejsza decyzja. Wiadomo, że jeśli podejmuje się pracę, wyjeżdża się na dłużej – zauważa Anna Wisialska, tłumaczka mieszkająca w Madrycie.
– Moje córki pracują – jedna w Londynie, druga w Dublinie. Ale nie wyobrażam sobie, by mogły zamieszkać tam na stałe – mówi Lucyna Pucyk z Tarnowa. – Córki też.
[ramka][b]Opinia[/b]
[b]dr Leszek Gajos, socjolog z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie[/b]
Z badań wynika, że stajemy się otwarci. Chcemy, by nas postrzegano jak Europejczyków. Bo dla większości Polaków Europa jest pozytywną grupą odniesienia. Osoby z wyższym wykształceniem, zajmujący wyższe stanowiska, czują silny związek z Europą. Młodzież również ją popiera – Europa to dla niej olbrzymia szansa. Jest jednak znaczny odsetek Polaków, którzy czują się sfrustrowani. Nie mogą być beneficjentami wspólnej Europy. Nie znają języków, mają małe dochody, dlatego czują się trochę obywatela- mi drugiej kategorii.
[b]Jeśli pracować i mieszkać, to z mieszkańcem Europy Zachodniej[/b]
Według ubiegłorocznych badań TNS OBOP ponad 70 proc. Polaków nie miałoby nic przeciw mieszkaniu obok Azjaty, Afrykańczyka, Araba czy Żyda. Badani mieszkaliby i pracowali najchętniej z osobami z Europy Zachodniej. Nieco mniej chętnie z osobami pochodzącymi z Afryki, byłego ZSRR, Azjatami, Czeczenami i Żydami. Na pytanie, co sądzą na ich temat, badani odpowiedzieli: Żydzi są chytrzy, religijni, oszczędni i pracowici; Azjaci pracowici i zaradni; Afrykańczycy leniwi i zacofani; Arabowie religijni, ale i terroryści. A mieszkańcy Europy Zachodniej: wykształceni, schludni i pracowici. Badanie zleciło Międzykulturowe Centrum Adaptacji Zawodowej przy Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.
[i]—js[/i][/ramka]
[i]Badania przeprowadzono w ramach projektu Instytutu Badańnad Gospodarką Rynkową i „Rz”[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA