fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Prywatyzacja: 10 proc. KGHM idzie na sprzedaż

Zakłady górnicze Rudna w Polkowicach
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Czy koncern miedziowy czeka powtórka z 1992 r., kiedy 38 tysięcy pracowników strajkowało ponad miesiąc? Dodatkowo rząd chce wystawić na sprzedaż pakiety TP, Lotosu, PGE, Taurona, Puław i Polic
Rząd zgodził się na sprzedaż 10 proc. akcji KGHM.
W całej grupie KGHM jest dziś ponad trzy razy więcej pracowników niż w 1992 r. O 8:00 zakończył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy - protest przeciw sprzedaży pakietu akcji spółki.
17 lat temu rząd ugiął się pod presją związkowców. Dziś wszystkie z 14 organizacji związkowych działających w Polskiej Miedzi zapowiadają strajk generalny, jeśli tylko rząd uszczknie choć części z 41,7 proc. akcji miedziowej spółki.
Związkowcy z KGHM są zbulwersowani decyzją rządu o sprzedaży 10 procent akcji spółki. Waldemar Brus, wiceprzewodniczący komitetu strajkowego w KGHM-ie zapowiedział, że jutro odbędzie się spotkanie, podczas którego związkowcy zdecydują o dalszych działaniach.
- Jak rząd chce iść na wojnę, to pójdzie - dodał Brus.
KGHM traci teraz na warszawskiej giełdzie najwięcej spośród największych spółek, notowanych na WIGu 20- to spadek o 5,6 proc.
[b]Które spółki i w jakim trybie trafią do sprzedaży[/b]
Rząd zakłada utrzymanie kontrolnych pakietów i władztwa korporacyjnego w KGHM, Lotosie, PGE i Tauronie. - Jesteśmy zdecydowani żeby sprzedać udziały tych firm należących do skarbu państwa, ale z zachowaniem kontrolnych pakietów akcji - powiedział premier Donald Tusk.
Oprócz tych czterech spółek sprywatyzowane w 2010 r. mają być TP, Puławy i Police.
Ogółem z prywatyzacji rząd planuje pozyskać 36,7 mld zł. Do tej pory ze sprzedaży należących do państwa spółek zarobił 3 mld zł.
- W drugiej połowie roku 2009 przychody z prywatyzacji mają wynieść około 11,67 mld zł, a w 2010 roku około 25 mld zł - brzmi komunikat rządu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA