fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Izrael: horror w szpitalach

Karetka pogotowia pod szpitalem w Gederze
AFP
Skandal: grupa lekarzy dokonywała eksperymentów na starszych pacjentach. Część ofiar to ocalali z Holokaustu
Testy leku pobudzającego apetyt, podczas których głodzono pacjentów, ściąganie moczu bezpośrednio z pęcherza, wielokrotne przedawkowywanie leków, ryzykowne zabiegi chirurgiczne. To wszystko działo się w dwóch izraelskich szpitalach geriatrycznych: Kaplan Hospital w Rehowot i Hartzfeld Hospital w Gederze.
Ofiarą tych praktyk mogły paść setki osób od 67 do 102 lat. Lekarze wykorzystywali to, że wiele z nich cierpiało na starczą demencję lub zaburzenia psychiczne i nie zdawało sobie sprawy, że są wykorzystywane jako króliki doświadczalne.
W wielu przypadkach smarowano im kciuki tuszem i odbijano odcisk pod zgodą na poddanie się eksperymentom, w których wyniku część pacjentów zmarła.
Sprawa jest tym bardziej oburzająca, że część ofiar tych praktyk to ocalali z Holokaustu. Byli więźniowie obozów zagłady, w których niemieccy lekarze przeprowadzali podobne doświadczenia. Jedną z osób, które zmarły w szpitalu w Rehowot, była 83-letnia polska Żydówka Berta Wiesel. Podczas wojny trafiła do Auschwitz. Uniknęła “spotkania” z doktorem Mengele tylko dlatego, że nie przyznała się, iż ma siostrę bliźniaczkę.
– To jakaś makabra. Trudno uwierzyć, że żydowscy lekarze robili coś takiego ocalałym z Zagłady. Na pewno zajmiemy się tą sprawą – powiedział “Rz” Henryk Flug, mieszkający w Jerozolimie przewodniczący Międzynarodowego Związku Ocalałych z Holokaustu i były więzień Auschwitz.
– Niestety, w każdym stadzie znajdą się czarne owce, czasami nawet parszywe – dodał.
“Parszywe owce” to szóstka znanych lekarzy geriatrów. Jak informuje dziennik “Haarec”, policja zebrała już wystarczający materiał dowodowy, by postawić ich przed sądem i wydać zakaz wykonywania zawodu (pięciu z nich nadal leczy). Jeśli sąd uzna, że są winni, grozi im wieloletnie więzienie. Ciążą na nich bowiem między innymi zarzuty umyślnego spowodowania śmierci, znęcania się nad bezbronnymi pacjentami i utrudniania śledztwa.
W latach 2000 – 2004, gdy dokonywali swoich makabrycznych eksperymentów, lekarze ci niszczyli dotyczącą ich dokumentację. Kiedy któryś z pacjentów umierał, nie zgłaszali jego zgonu do ewidencji. Sprawa wyszła na światło dzienne w 2006 roku, gdy opisali ją reporterzy “Haarec”.
– Kiedy wpadliśmy na jej trop, byliśmy zszokowani – mówił nam wówczas jeden z dziennikarzy Jonathan Lis.
Jakie były motywy działania lekarzy? Między innymi chęć rozwoju kariery. Wyniki eksperymentów umożliwiły im bowiem napisanie serii artykułów do izraelskich periodyków naukowych. Przede wszystkim ulegli jednak pokusie pójścia na skróty. Eksperymenty medyczne na ludziach są bowiem znacznie bardziej wartościowe niż te dokonywane na zwierzętach.
– Niezależnie od tego, czym się kierowali, ich działania były karygodne. Sprzeniewierzyli się swojej misji, przysiędze Hipokratesa i wszelkim zasadom etyki lekarskiej. Jeżeli sąd uzna, że są winni, powinni zostać surowo ukarani – powiedział “Rz” profesor Szymon Glick, znany izraelski specjalista w zakresie etyki lekarskiej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA