fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Czy mąż w separacji może mieć konkubinę?

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
[b]Czy po orzeczeniu separacji bez winy małżonków, jeden z nich może pozostawać w konkubinacie lub mieć różnych partnerów? Czy może z nowym partnerem prowadzić wspólne gospodarstwo domowe i wspólnie mieszkać? Czy to może być powodem do wniesienia sprawy o rozwód z winy tego małżonka? Co w przypadku, gdy małoletnie dzieci pozostają z tym małżonkiem i nowy partner mieszka z nimi?[/b]
Skutek prawnej separacji jest taki, że więź małżeńska ulega rozluźnieniu, ale nie zerwaniu. Nie ma prawnych przeszkód, aby po orzeczeniu separacji jeden z małżonków pozostawał w konkubinacie z innym partnerem. Może też z nim się wspólnie rozliczać i mieszkać.
Takie zachowanie może jednak spowodować, że drugi z małżonków wniesie sprawę o rozwód z winy tego, kto ma konkubenta (konkubinę). Pozostający w konkubinacie musi się więc liczyć z tym, że zostanie uznany za winnego rozpadu pożycia małżeńskiego.
Zamieszkiwanie małżonka z konkubentem nie przesądza jeszcze o winie tego małżonka, dyskusyjne jest jednak to, czy małżonek w separacji ma prawo do zdrady. Z drugiej strony w procesie rozwodowym można próbować udowodnić w sądzie, że np. związek małżeński rozpadł się o wiele wcześniej niż wniesiony został pozew o separację. Dużo zależy od dowodów, ich oceny przez sąd oraz konkretnych okoliczności sprawy.
W doktrynie (nauce prawa) przewijają się dwa przeciwstawne poglądy. Zgodnie z pierwszym, obowiązek wierności przestaje istnieć z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia separacji. To może jednak skutkować powstawaniem konkubinatów oraz zmniejszeniem się szansy na pojednanie małżonków.
Zgodnie z drugim poglądem, małżonkowie muszą dochować wierności mimo orzeczenia separacji. Separacja ma bowiem sprzyjać pojednaniu.
Przeważa pogląd drugi, to znaczy, że orzeczenie separacji nie uchyla obowiązku zachowania wierności.
Niezależnie od tego, który pogląd zwycięży, trzeba pamiętać, małżonkowie w separacji muszą sobie wzajemnie pomagać - jeśli sytuacja tego wymaga.
W zakresie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, małżonkowie powinni respektować orzeczenie sądu.
Prosimy również o zapoznanie się z serwisem [link=http://www.rp.pl/temat/55722.html]rp.pl » Prawo » Prawo Kowalskiego » Małżonkowie » Rozwód i separacja[/link].
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA