fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Najlepsze centra mają komplet najemców

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Najwięcej powierzchni centrów handlowych w kraju – około 1,2 mln mkw. – znajduje się w Warszawie. Mimo to zapotrzebowanie na powierzchnię do wynajęcia jest duże. W najlepszych lokalizacjach w centrum Warszawy czynsz wynosi około 80 euro za metr miesięcznie
Takie są wnioski z raportu firmy CB Richard Ellis. Jej analitycy policzyli, że najwyższy wskaźnik ilości powierzchni handlowej na tysiąc mieszkańców ma Poznań (900 mkw.) oraz Wrocław (800 mkw.). Najniższy natomiast – Kraków (450 mkw.) oraz Górny Śląsk (370 mkw.).
– Małe i średnie miasta są wciąż atrakcyjne dla inwestorów, ale to w dużych ośrodkach jest większość dostępnej powierzchni handlowej, i to te miasta są w większości przypadków najbardziej pożądaną lokalizacją dla nowych marek, wchodzących dopiero na polski rynek. Popyt na powierzchnię handlową generalnie spada, ale utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie w atrakcyjnych lokalizacjach, zwłaszcza w dużych miastach – wyjaśnia Anna Federak, analityk w dziale badań rynku CB Richard Ellis.
I podkreśla, że najbardziej jest to widoczne w Warszawie, gdzie zapotrzebowanie na wolną powierzchnię handlową jest niezmiennie wysokie, a stawki czynszu nie tylko w centrach handlowych, ale również na głównych ulicach handlowych utrzymują wciąż najwyższy poziom w Polsce.
– Najbardziej pożądane jest centrum Warszawy, gdzie za wynajem lokalu, czy to w centrum handlowym czy przy głównych ulicach handlowych, trzeba zapłacić około 80 euro miesięcznie za metr kwadratowy. Dzieje się tak głównie z powodu ograniczonej liczby dobrze usytuowanych lokali oferowanych na wynajem – mówi Anna Federak.
[srodtytul]Poznań i Wrocław[/srodtytul]
Zdaniem analityków CB Richard Ellis warto również zwrócić uwagę na Poznań, który ma najwyższy wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową spośród dużych miast w Polsce.
– Zapotrzebowanie na powierzchnie handlowe w Poznaniu jest niezmiennie duże i prawdopodobnie nie będzie spadało. Obecna podaż nie zaspokaja dużego popytu, a dostępne galerie handlowe są wynajęte prawie w 100 procentach – podają eksperci CBRE. Podobnie jak w innych miastach, tak i w Poznaniu czynsze utrzymują się wciąż na wysokim poziomie, szczególnie w przypadku atrakcyjnych lokali w głównych centrach handlowych i przy najważniejszych ulicach.
Obecnie czynsze sięgają we Wrocławiu 40 – 50 euro za mkw. i są porównywalne do stawek najmu lokali usługowo-handlowych zlokalizowanych przy najpopularniejszych ulicach w centrum (35 – 45 euro za metr).
Na uwagę, zdaniem analityków CBRE, zasługuje również Wrocław, który w 2007 i 2008 roku był liderem pod względem ilości oddanej do użytku nowej powierzchni handlowej zlokalizowanej w centrach handlowych (ok. 200 000 mkw. powierzchni wynajmu brutto w ciągu lat 2007 – 2008).
Czynsze za wynajem lokali handlowych we Wrocławiu są porównywalne do tych w Poznaniu i sięgają 40 – 50 euro za 1 mkw., a czynsze lokali przy głównych ulicach handlowych są na poziomie 35 – 45 euro za metr kwadratowy.
[srodtytul]Ślady kryzysu[/srodtytul]
Z powodu problemów z finansowaniem nowych inwestycji słabe projekty o wysokim stopniu ryzyka inwestycyjnego nie mają już racji bytu, szanse na powstanie mają tylko najlepsze koncepty w atrakcyjnej lokalizacji – podkreślają w raporcie analitycy CBRE.
Inny ślad kryzysu finansowego na rynku to większa skłonność właścicieli obiektów do negocjacji stawek czynszowych. Z kolei najemcy z większą ostrożnością wybierają lokalizacje nowych sklepów i korygują plany ekspansji.
– Polski rynek centrów handlowych ma solidne podstawy 16 lat systematycznego rozwoju, a warunki do inwestowania w Polsce są wciąż o wiele bardziej atrakcyjne w porównaniu z innymi krajami. Lata 2009 i 2010 mogą być podobne pod względem oddanej nowej powierzchni handlowej, ponieważ większość inwestycji, które teraz powstają, zaczęła być planowana daleko przed spowolnieniem gospodarczym – mówi Anna Federak, analityk w dziale badań rynku CB Richard Ellis.
Jednak w związku z problemami z wynajmem powierzchni część centrów handlowych, których budowa ma się zakończyć w latach 2009 – 2010, może się jednak opóźnić i w efekcie nowa podaż może być mniejsza i spaść znacznie poniżej poziomu z lat ubiegłych.
[ramka][srodtytul]O rynku centrów handlowych[/srodtytul]
>> dziś w Polsce działa ponad 300 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu 7 milionów mkw.
>> trwa budowa kolejnego miliona metrów kwadratowych tradycyjnych centrów handlowych oraz 0,3 miliona metrów kwadratowych specjalistycznych centrów handlowych (tj. parków handlowych oraz centrów wyprzedażowych). Mają być gotowe do końca 2010 roku.
>> średnia liczba powierzchni handlowej przypadającej na tysiąc Polaków wynosi obecnie 190 mkw. i jest nadal niższa w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, gdzie wskaźnik ten wynosi ponad 250 mkw. na tysiąc mieszkańców.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA