fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co z sukcesją przy kupnie firmy

Fotorzepa, Kar Karol Zienkiewicz
Nabywcy przedsiębiorstw mają problem z odliczeniem VAT z faktur wystawionych jeszcze na poprzedniego właściciela. Brakuje bowiem wyraźnego przepisu zapewniającego im sukcesję podatkową
Dotyczy to także nabywców zorganizowanej części przedsiębiorstwa, np. linii produkcyjnej czy innych maszyn i urządzeń. A wszystko przez lukę prawną w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F9FC864C1DCB1B5101C1ABBAEF100F3A?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].Okazuje się, że żaden przepis ordynacji – ani art. 93 i art. 93a – 93c, ani cały jej rozdział 14 mówiący o prawach i obowiązkach następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych – nie mówi, jak należy traktować na gruncie podatkowym nabycie przedsiębiorstwa w całości lub jego zorganizowanej części, jeśli dochodzi do tego na podstawie zwykłej umowy kupna-sprzedaży.W efekcie [b]przedsiębiorcy nie wiedzą, czy nabywca ma możliwość rozliczenia faktur VAT oraz faktur korygujących, gdy wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego dotychczasowe prawa i obowiązki zbywcy. To znaczy, czy może np. odliczyć VAT naliczony[/b].Nie ma żadnego przepisu, który w...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA