fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Lafarge Cement chce inwestować

Francuzi Nadal stawiają na polski rynek. Zaczęli współpracę z Ciechem i planują rozwój Cementowni Kujawy
Z szacunków „Rz” wynika, że na m.in. zwiększenie mocy produkcyjnych w zakładzie w Bielawach na Kujawach może wydać kilkadziesiąt milionów euro. Na razie jednak Lafarge nie zdradza wartości inwestycji ani terminu jej rozpoczęcia. Nie stanie się to jednak w najbliższych miesiącach. – Nadal dostrzegamy duży potencjał w polskim rynku cementu. Zdecydowaliśmy się jednak dostosować tempo realizacji naszych inwestycji do sytuacji rynkowej – mówi „Rz” Luc Callebat, prezes Lafarge Cement, jednego z największych producentów cementu w Polsce.
[wyimek]1,19 mld zł sięgnęły w 2008 r. przychody ze sprzedaży Lafarge Cement. Były o 9 proc. wyższe niż w 2007 r. [/wyimek]
Na razie Lafarge kończy inwestycje w polskich cementowniach rozpoczęte dwa lata temu. Ich łączna wartość wynosi 84 mln euro. W tym miesiącu ruszyła produkcja popiołów lotnych dodawanych do cementu i betonu w zakładzie w Małogoszczu. Natomiast w maju 2009 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się, aby Lafarge i Soda Polska należąca do giełdowej grupy Ciech utworzyły przedsiębiorstwo Hatra Cement i Beton. Wybuduje ono za 40 mln zł zakład separacji popiołów. – Budowa ruszy w drugiej połowie roku, a zakończy się w I kw. 2010 r. – wyjaśnia Callebat.
W I kw. sprzedaż cementu zmniejszyła się w Polsce o ok. 30 proc. – To przede wszystkim efekt ostrej zimy, a nie załamania rynku – mówi Callebat.
Widać już jednak oznaki ożywienia na rynku. W maju sprzedaż cementu była wyższa o nieco ponad 1o proc. niż rok wcześniej. Branża szacuje, że słaby pierwszy kwartał sprawi, że łączna sprzedaż cementu w tym roku może być w Polsce o kilka proc. niższa niż w 2008 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA