fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Czary w krainie gigantów

AP
Niewiele miejsc na świecie dorównuje urodą Dolinie Yosemite. Ciągnąca się na odcinku 11 kilometrów, wyrzeźbiona w granicie przez lodowce, słynie z zapierających dech krajobrazów, niemal pionowych ścian stanowiących magnes dla wspinaczy, imponujących wodospadów i gigantycznych sekwoi
Nic dziwnego, że nazywana jest krainą gigantów. Wszystko ma tu monumentalne rozmiary. Majestatyczny szczyt Mount Lyell (3997 m n.p.m.) sprawia wrażenie, jakby wbijał się w niebo, wodospad Yosemite Falls z hukiem spada z wysokości ponad 750 metrów, a drzewa – słusznie nazwane mamutowcami olbrzymimi – dorastają do 30. piętra...
Dolina jest perłą Parku Narodowego Yosemite, utworzonego w 1864 roku na polecenie prezydenta Abrahama Lincolna. Park leży w środkowej Kalifornii, w sercu gór Sierra Nevada, i przyciąga rocznie kilka milionów turystów. Niezwykły krajobraz jest efektem działania potężnych żywiołów. Ruchy górotwórcze, który spowodowały wypiętrzenie się łańcucha Sierra Nevada, doprowadziły także do powstania tej wyjątkowej doliny. Lodowiec poszerzył i wypolerował granitowe bloki, reszty dokonały woda i słońce doprowadzające skały do erozji. W rezultacie dolina Yosemite jest od tysięcy lat scenerią fascynującego, ale i budzącego grozę spektaklu: skały pękają, ich potężne fragmenty odrywają się i spadają z ogromnej wysokości na dno kanionu.
Dziś skalne masywy i szczyty, takie jak El Capitan, stanowią atrakcję turystyczną. Przyciągają zwłaszcza miłośników wspinaczki. Ale wejście po prawie płaskiej ścianie nie należy do łatwych i pewnie dlatego kusi coraz to nowych śmiałków.
Jednak nawet zwyczajna wycieczka na grzbiet masywu może okazać się śmiertelnie niebezpieczna podczas burzy. Granitowe bloki są tak potężne i wysokie, że działają jak piorunochron, a chmury dosłownie zderzają się ze skałami. W lipcu 1985 roku na grzbiecie góry Half Dome zginęło od pioruna dwóch turystów, dwóch innych odniosło poważne rany. Adrian Esteban przeżył ten tragiczny wypadek. – Chciałbym uświadomić ludziom, jak groźna, potężna i nieprzewidywalna bywa przyroda – mówi. – Powinniśmy ją darzyć szacunkiem. Człowiek jest niczym wobec jej potęgi.
Wielką atrakcja Doliny Yosemite są malownicze wodospady i wiszące skały. Należy do nich Texas Flake – kilka milionów kilogramów. Od tysięcy lat coraz bardziej oddziela się od masywu, kiedyś z pewnością odpadnie. Kiedy? Tego nikt nie potrafi przewidzieć.
Potężne mamutowce są osobliwością i ozdobą Doliny Yosemite. Te drzewa należą do najstarszych roślin na ziemi, niektóre mają nawet 2 tys. lat. Osiągają też imponujące rozmiary – pień nie zmieściłby się na szerokiej ulicy, waga to 3 tys. ton. Najnowsze badania pokazują jednak, że tym roślinnym gigantom grozi zagłada z powodu ocieplenia klimatu i niedostatku wody. Paradoksalnie jednak potrzebują żaru, który otwiera szyszki, by się rozsiewać. Ich gruba kora jest praktycznie odporna na ogień, dlatego pożary są ich sprzymierzeńcem... Dolina Yosemite to prawdziwa kraina czarów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA