fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Gotyk zapanował w Lipsku

AFP
Ponad 20 tys. osób zgromadził doroczny festiwal Wave Gotik Treffen. Od 1987 roku z nielegalnej imprezy przekształcił się w wielkie widowisko.
[link=http://www.rp.pl/galeria/9145,313163.html]Obejrzyj zdjęcia[/link]
Pierwszy festiwal w 1987 roku był nielegalny, wzięło w nim udział zaledwie kilkaset osób. Największy festiwal miał miejsce w 2000 roku, zgromadził ponad 300 zespołów oraz ponad 27 tysięcy fanów.
W tym roku na festiwalu wystąpi ponad 190 zespołów, reprezentujących wiele gatunków muzycznych (rock gotycki, gothic metal, industrial, neofolk, dark wave, death rock itp.). Koncerty odbywają się w kilku miejscach w mieście przez 4 dni w tzw. Zielone Świątki.
[ramka][b]Subkultura gotycka[/b] – subkultura powstała na przełomie lat 70. i lat 80. XX wieku z ruchu post punk. Jest związana z muzyką gotycką wywodzącą się z nurtu cold wave, ponadto Goci słuchają dark metalu, gothic metalu, doom metalu, metalu progresywnego, oraz metalu symfonicznego, a także, zwłaszcza ostatnio, muzyki industrialnej oraz industrialno-elektronicznej.
Często wśród gotów ukazuje się zainteresowanie okultyzmem, literaturą, sztuką, wampiryzmem, mitologią nordycką czy – zwłaszcza w krajach słowiańskich – mitologią słowiańską. Są jednak także goci interesujący się tematami (mistyczno-)chrześcijańskimi oraz gnostycznymi. Goci interesują się poezją, literaturą, zwykle są to osoby dość inteligentne lub za takowe się uważające. Z drugiej strony nie ma żadnego wyznacznika zainteresowań, które łączą członków tego ruchu. Subkultura gotycka jest postrzegana jako "mroczna" i dla osób z zewnątrz często niezrozumiała.
[i]Żródło: Wikipedia[/i][/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA