fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Karkosikowie wygrali z nadzorem

Roman Karkosik
Fotorzepa
Skarb Państwa będzie musiał zwrócić małżeństwu inwestorów 230 tysięcy zł kary nałożonej przez KNF
Prawomocne orzeczenie tej treści wydał wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi kasacyjnej państwa Karkosików.
Na jesieni 2007 r. Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę pieniężną w wysokości 200 tys. zł na Romana Karkosika oraz 30 tys. zł na jego żonę. Chodziło o naruszenie przepisów informowania o znacznych pakietach akcji spółki publicznej. Małżeństwo w wyniku obniżenia kapitału zakładowego Boryszewa w styczniu 2006 r. przekroczyło próg 66 proc. akcji w firmie, o czym nie poinformowało. Nie ogłosiło też wezwania na resztę akcji, co jest wymagane po przekroczeniu tego progu.
Jednak według NSA małżonkowie nie mieli obowiązku informowania o zwiększeniu zaangażowania w spółce, ponieważ nie było ono skutkiem czynności prawnej (w szczególności – nabycia akcji). – To może być precedensowe rozstrzygnięcie – mówi „Rz” mec. Mirosław Kutnik, pełnomocnik skarżących. NSA stwierdził też, że małżonkowie nie działali w porozumieniu, a więc przekroczenie przez nich progu 66 proc. nie powodowało obowiązku wezwania. Roman Karkosik wkrótce zresztą zbył akcje i udział małżonków spadł poniżej 66 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA