fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Ks. Isakowicz - Zaleski nie wpuszczony na Uniwersytet Wrocławski

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski opublikował książkę o rzezi na Wołyniu „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”
Rzeczpospolita, Bartosz Siedlik
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego odwołał przewidzianą na 3 czerwca konferencję „Prawda historyczna a prawda polityczna w badaniach naukowych. Przykład ludobójstwa na Kresach Wschodnich RP w latach 1939-1946”.
O sprawie poinformował nas jeden z uczestników konferencji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którego organizatorzy powiadomili o odwołaniu. – Potwierdzam, że dostałem pismo od rektora, że konferencja zostaje odwołana w tym terminie. Przekazałem tę informację wszystkim prelegentom. Nie mam nic więcej do dodania – mówi „Rz” dr. Bogusław Paź.
Rektor Marek Bojarski, który przyjął patronat nad konferencją, nie znalazł czasu by porozmawiać na ten temat. Jego sekretariat skierował nas do rzecznika prasowego. – Rozmawiałem na ten temat z rektorem. Konferencja nie jest odwołana tylko przesunięta, gdyż ukraińscy uczestnicy nie dostali na czas wiz. Nie ma sensu organizować takiej konferencji bez udziału strony ukraińskiej – mówi „Rz” dr. Jacek Przygodzki.
Z programu konferencji wynika jednak, że nie miała mieć ona charakteru międzynarodowego tylko interdyscyplinarny a wśród referentów od początku występowali wyłącznie sami Polacy.
Jak ustaliła „Rz” w tej sprawie interweniować miała ambasada Ukrainy. Ukraińcom nie podobał się zarówno program konferencji jak i to, że weźmie w niej udział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Duchowny od lat zabiega o godne uczczenie ofiar i nazwanie zbrodni wołyńskiej ludobójstwem.
Rzecznik Ambasady Liudmyla Bublyk odmówiła informacji w tej sprawie. – W tej chwili nie ma kontaktu z ambasadorem. Na pytania będę mogła odpowiedzieć najwcześniej w poniedziałek – mówi „Rz”.
Odwołaniem konferencji zaskoczony jest wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, który z rektorem patronował konferencji. – Dziwne rzeczy się dzieją wokół 65 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. To nie pierwszy taki przypadek. Smutne, że Polska wyrzeka się pamięci o pomordowanych w imię doraźnego interesu politycznego – mówi „Rz” marszałek Kalinowski.
Odwołanie konferencji oznacza, że ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski już po raz drugi nie zostanie wpuszczony na teren uniwersytetu. Pierwszy tego typu przypadek miał miejsce na Uniwersytecie Szczecińskim. Natomiast na Uniwersytet Wrocławski niedawno również odwołał konferencję poświęconą polityce historycznej. Referentem na niej miał być m.in. publicysta „Rz” Piotr Semka.Uniwersytetowi nie przeszkadza natomiast organizowanie promocji książki własnego pracownika naukowego prof. Tadeusza Wiktora, który wychwala ustrój komunistycznych Chin.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA