fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wielkie topnienie zysków

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Cezary Adamczyk
Szesnaście razy mniej niż rok temu zarobiły spółki z indeksu WIG20 w I kwartale tego roku.Zysk netto 20 największych giełdowych spółek stopniał z 6,4 mld złotych do zaledwie 400 mln zł
Sezon publikacji wyników giełdowych firm za pierwszy kwartał dobiega końca. Tak jak oczekiwano, wyniki większości emitentów były dużo gorsze niż przed rokiem, choć w porównaniu z fatalnym czwartym kwartałem ubiegłego roku sytuacja nie wygląda aż tak tragicznie.
W ostatnich trzech miesiącach 2008 r. największe spółki zanotowały łączną stratę przekraczającą 2 mld zł. Wynik netto wyniósł w pierwszych trzech miesiącach niespełna 0,4 mld zł, podczas gdy w pierwszym kwartale 2008 roku spółki na czysto zarobiły ponad 6,4 mld zł.
Zaledwie czterem spółkom udało się zwiększyć zysk. Wśród nich najlepiej poradziły sobie budowlana spółka PBG i Asseco Poland. Pierwsza zwiększyła zysk o przeszło połowę, na co wpływ miał między innymi spadek cen materiałów budowlanych w pierwszym kwartale i spadek marż dostawców. Zyski Asseco Poland zwiększyły się o 47 proc., na co wpłynęły wyniki spółki matki i zagranicznych spółek zależnych. Zyski poprawiły jeszcze tylko Cyfrowy Polsat i Polimex.
Na ogólny obraz rynku podobnie jak w czwartym kwartale negatywnie wpłynęły koncerny paliwowe. Wszystkie trzy (Orlen, Lotos i PGNiG) zanotowały stratę. W sumie ponad 2,1 mld zł. Tak jak w czwartym kwartale przyczyną były słaby złoty i przeszacowanie zapasów. Zarządy obu spółek zapowiedziały, że czynniki te nie będą widoczne w wyniku za drugi kwartał obecnego roku.
– Jeżeli nie będzie kolejnego kwartału trudnego dla polskiej waluty, to można oczekiwać, że wyniki tych firm, a przez to cały wynik firm z WIG 20, będą lepsze, niż widzieliśmy to w pierwszych trzech miesiącach 2009 r. – mówi Marek Juraś, szef działu analiz DM BZ WBK.
Wojna depozytowa i rosnące rezerwy wpłynęły też na słaby wynik banków. Te największe zanotowały spadek zysku zarówno na poziomie operacyjnym (-39 proc.), jaki i netto (-50 proc.).
Warto też zwrócić uwagę na spadek przychodów firm. Do tej pory przejściowe kłopoty występowały na poziomie zysku netto czy zysku operacyjnego, ale sprzedaż utrzymywała dodatnią dynamikę. Teraz łączne przychody spółek spadły o 8 proc., do 40 mld zł. To wskazuje, że kryzys odciska na nich piętno, a niektóre spółki zaczynają tracić rynek.
– Dopiero w przyszłym roku możemy liczyć na poprawę wyników polskiego sektora przedsiębiorstw. Nie zdziwię się, jeśli ich wyniki będą wyraźnie gorsze w kolejnych kwartałach tego roku – ocenia Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowego. Jego zdaniem poprawę jako pierwsze odczują spółki eksportowe. Zależy to jednak od ożywienia w zachodnich gospodarkach – głównie w Niemczech.
Dla mniejszych firm tworzących indeks mWIG40 pierwszy kwartał również nie był udany. Połowa spółek zanotowała spadek przychodów, a łączny zysk netto obniżył się o ponad 84 proc. Tu największe straty odnotowały ZCH Police (-174,5 mln zł.) i Petrolinvest (-104,5 mln zł.). Dynamicznie rozwijały się obie spółki związane z branżą energetyczną: Kogeneracja i PEP oraz Kopex, Mostostal Export i Warszawa.
[ramka][b]Zarząd KGHM za dywidendą[/b]
Władze Polskiej Miedzi, które dotąd rekomendowały pozostawienie całego zysku w spółce, po wynikach I kwartału zmieniły zdanie. Decyzję podejmą do końca maja. Od tego, jaki procent zysku trafi na dywidendę, zależeć będą dalsze plany inwestycyjne spółki. KGHM wypracował w I kwartale 2009 r. 2,37 mld zł przychodów ze sprzedaży i 628 mln zł zysku netto. Przed rokiem przychody wynosiły 3 mld zł, a zysk netto 982 mln zł.
[i]—b.ch.[/i] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA