fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Rośnie potentat w Azji

Rzeczpospolita
Akcje drugiego w Australii browaru zdrożały w Sydney o 39,2 proc., do 11,57 dol. australijskich, po zaakceptowaniu przez jego władze oferty kupna 53,87 proc. przez japońskiego giganta w produkcji napojów Kirin Holdings.
Japończycy mający już 46,13 proc. udziałów w browarze zaoferowali po 12,22 dol. za każdą z 287,8 mln akcji Lion Nathan. Oferta oznacza premię 49 proc. wobec średniego kursu akcji producenta piw Toohey, Hahn, Heineken, James Boag, James Squire, Steinlager i Speights z ostatnich trzech miesięcy, wycenia go na 6,5 mld dol. (4,7 mld USD). – Przyjęto ją jednogłośnie, bo jest bardzo atrakcyjna dla udziałowców, przekonuje też dużą premią – stwierdził szef browaru Geoff Rickets. Dla Japończyków transakcja to krok na drodze do celu, jakim jest stanie się liderem w Azji-Oceanii w dziedzinie napojów, żywności i ochrony zdrowia.
Kirin kupił udziały w Lion Nathan w 1998 r., dążąc do uniezależnienia się od rynku japońskiego, który jest bardzo konkurencyjny i kurczy się z przyczyn demograficznych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA