fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Mumie ukryte w skale

Trumny zmarłych były pomalowane jaskrawymi barwami
EPA
Bardzo ciekawego odkrycia dokonali współcześni naukowcy w tym samym miejscu, w którym ich wielcy poprzednicy niczego nie znaleźli
Egipscy archeolodzy odkryli nisze z kilkudziesięcioma mumiami złożonymi w trumnach ozdobionych jaskrawymi malowidłami. Co najmniej tuzin jest w doskonałym stanie.
Mumie są pierwszym znaleziskiem dokonanym w skałach pokrytych piaskiem pustyni wokół piramidy Lahun. Od ponad 100 lat archeolodzy nie prowadzili tu żadnych prac. Według wiedzy historycznej mało znana piramida z cegły mułowej została wzniesiona przez faraona Senusreta II z XII dynastii z okresu średniego państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1882 – 1872 p. n. e.
–Grobowce zostały wyryte w tej samej skale, ale różnią się od siebie detalami architektonicznymi – powiedział archeolog Abdul Rachman Al-Ayedi, szef wykopalisk na tym stanowisku. – Większość odkrytych przez nas trumien pomalowana jest jaskrawymi kolorami.
Archeolodzy natknęli się też na czaszki oddzielone od reszty szczątków. Po odsłonięciu trumien okazało się, że brody wymalowanych na nich postaci są w jaskrawych barwach – zielone, czerwone lub białe.
Część nisz grobowych powstała na wcześniejszych pochówkach – uważa egipski archeolog.
—Według obowiązującej dzisiaj wiedzy przedmioty z tego miejsca pochodzą z czasów czwartego władcy z XII dynastii Senusreta II – powiedział Abdul Rachman Al-Ayedi. Badacz zapowiedział jednak rychłe ogłoszenie istotnego odkrycia w okolicy piramidy w Lahun, które pozwoli datować powstanie piramidy znacznie wcześniej niż obecnie. – W świetle naszych najnowszych wykopalisk datę powstania piramidy będziemy musieli przesunąć. Nie chciał zdradzić żadnych szczegółów nowego odkrycia, stwierdził jedynie, że opinia publiczna poinformowana zostanie o tym w ciągu najbliższych dni.
Zainteresowanie mało znaną piramidą archeolog tłumaczył niezbyt ciekawymi rezultatami wykopalisk prowadzonych na tym terenie w XIX wieku. Zdaniem specjalisty miejsce to jest znacznie bardziej interesujące, niż wskazywałyby na to zabytki odkryte ponad 100 lat temu. – Obszar tego stanowiska jest na tyle duży, że bez trudu będziemy mogli odkryć wiele różnych zabytków. Już na początku naszych wykopalisk przeczuwałem, że będziemy od nowa pisać historię tego miejsca. Okazało się że miałem rację.
Rzeczywiście, badania archeologiczne prowadzone pod kierunkiem słynnego archeologa sir Williama Petriego w latach 1888 – 1890 i w 1914 r. przyniosły mizerne rezultaty. Badacze znaleźli jedynie nieistotne zabytki, przedmioty codziennego użytku.
Główne wejście do piramidy archeolodzy odnaleźli dopiero w ubiegłym roku. Ukryte było w 16-metrowym szybie. Kolejnym znaleziskiem były dzbany do przechowywania żywności, a dopiero następnie odnaleziono mumie w otaczającej piramidę skale. Sama piramida w dużej części zasypana jest piaskiem.
Niewielkie miasteczko w pobliżu Fajum w starożytnym Egipcie powstało jako osiedle budowniczych piramidy faraona. Jest oddalone od piramidy o ok. 800 metrów. Miasto zbudowane zostało na regularnym planie jako zespół domów robotników otoczony niskim murem chroniącym przed burzami pustynnymi.
Cechą charakterystyczną tego budownictwa jest powtarzalność elementów, regularność układu, zróżnicowanie wielkości domów w zależności od rangi społecznej. Współczesne al Lahun jest niewielką miejscowością, do której jeszcze nie dotarła wielka turystyka.
—reuters
masz pytanie, wyślij e-mail do autora[mail=k.urbanski@rp.pl]k.urbanski@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA