fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

SKOK-i planują ekspansję na rynku bankomatów

Wzrasta konkurencja na rynku operatorów bankomatów. Do rywalizacji włącza się system SKOK
System spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych staje się poważnym graczem na rynku bankomatów.
Towarzystwo Finansowe SKOK, wydawca kart płatniczych i operator sieci bankomatów SKOK 24, który ma 180 bankomatów, kupił sieć Global Cash, która ma 94 urządzenia. Jednocześnie TUW SKOK przejmuje spółkę eCard (wezwanie na jej akcje zakończyło się sukcesem), która jest operatorem około 300 bankomatów. Oznacza to, że wkrótce powstanie sieć z ponad 600 urządzeniami.
– Na początku będziemy chcieli zintegrować te sieci informatycznie i to jest nasz cel na najbliższe miesiące. Członkowie SKOK będą mogli korzystać z tych urządzeń na preferencyjnych warunkach – tłumaczy Michał Bagiński z TF SKOK. Zaznacza, że jest to inwestycja długoterminowa.
– Na pewno oznacza to pojawienie się silnego gracza na rynku bankomatów, który może wpłynąć na strategię innych konkurentów – ocenia Janusz Diemko, prezes First Data Polska, właściciela marki Polcard. Spółka rozważa budowę sieci bankomatowej, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta. Pod koniec ubiegłego roku bankomaty zaczęła instalować spółka eService zajmująca się m.in. rozliczaniem płatności kartami.
Na koniec grudnia 2008 r. na naszym rynku działało 13,5 tys. bankomatów, a w ciągu ubiegłego roku ich liczba zwiększyła się o 2 tys.
Największą niezależną sieć ma Euronet, który posiada blisko 2 tys. urządzeń działających pod własnym logo oraz zarządza ponad 400 maszynami należącymi do banków. Spółka zakłada dalsze powiększanie sieci.
[wyimek]13,5 tys. bankomatów działało pod koniec ubiegłego roku na terenie Polski [/wyimek]
– W 2009 roku planujemy instalację 600 nowych maszyn – mówi Marek Szafirski, prezes firmy Euronet.
Największą bankową sieć tych urządzeń ma PKO BP, do którego należy ponad 2,3 tys. maszyn, w ciągu ubiegłego roku ich liczba wzrosła o ponad 200. Drugi na rynku gracz – Pekao – ma ich 1891. Podobnie jak niektórzy jego konkurenci umożliwia swoim klientom bezpłatne korzystanie z niezależnej sieci Euronet.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA