fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Po prawej stronie widać wiosenne ożywienie

Bloki na warszawskiej Białołęce
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Nowe mieszkania na Białołęce, Pradze-Południe, Pradze-Północ, Targówku i w Wawrze konkurują cenowo z ofertą lewobrzeżnej Warszawy
[b]Rz: Ile mieszkań jest do kupienia w dziś omawianych dzielnicach?[/b]
[b]Maciej Dymkowski, prezes zarządu serwisu Tabelaofert.pl:[/b] Zdecydowanie największy wybór mamy na Białołęce. Decydując się na zakup lokalu w tej lokalizacji, możemy wybierać spośród ponad 1,6 tys. mieszkań. Znaczenie Białołęki na mieszkaniowej mapie stolicy utrzymuje się na podobnym poziomie co jesienią ubiegłego roku. Dziś Białołęka nadal znajduje się na pierwszej pozycji, z udziałem w podaży na poziomie ponad 13 proc. – wyprzedza Wolę, Wilanów i Bemowo. Na brak mieszkań nie można również narzekać na Pradze-Południe. Osoby zainteresowane zakupem w tej dzielnicy mają do wyboru ponad tysiąc lokali.
Mniej mieszkań – ponad 500 – dostępnych jest na Targówku. Praga-Północ odstaje już dość wyraźnie – kupić tu możemy ponad 200 lokali. Rembertów, Wawer, Wesoła oraz prestiżowa Saska Kępa to lokalizacje, w których wybór jest ograniczony i zamyka się w liczbie około 100 nowych mieszkań dla każdej z tych lokalizacji.
[b]Jaki procent oferty stanowią mieszkania gotowe?[/b]
Zdecydowanie największa jest wartość wskaźnika gotowych lokali na Saskiej Kępie. Na Targówku i w Wawrze 1/4 lokali dostępnych w sprzedaży jest już zbudowana. Natomiast na Białołęce gotowa oferta przekracza 10 proc.
[b]Ile kosztują nowe mieszkania w poszczególnych dzielnicach?[/b]
Najdroższa jest Saska Kępa – średnio 11414 zł za mkw., potem Praga-Południe – 7890 zł za metr oraz Praga-Północ – 7580 zł za mkw. Nieco niższa jest przeciętna stawka na Targówku – 7119 zł. Natomiast w pozostałych omawianych dzielnicach średnie ceny nie przekraczają 7 tys. zł za mkw.: Białołęka – 6726, Wawer – 6659, Wesoła – 6500, Rembertów – 6340 zł. Natomiast średnia stawka dla Warszawy na rynku pierwotnym wynosi 9499 zł za mkw.
[b]Jaka jest specyfika projektów w omawianych dzielnicach?[/b]
Wszystkie omawiane dziś lokalizacje to dzielnice prawobrzeżne, o cenach odbiegających znacznie od warszawskiej średniej. Oczywiście wyjątkiem potwierdzającym regułę jest Saska Kępa – ekskluzywna część Pragi-Południe, którą ze względu na jej apartamentowy charakter wyłączamy ze statystyk tej dzielnicy administracyjnej. Targówek, Białołęka, Praga-Północ i Praga-Południe to przede wszystkim budownictwo z segmentu popularnego. Natomiast Wawer i Wesoła, zwłaszcza ta pierwsza dzielnica, to lokalizacje o dominującej zabudowie jednorodzinnej, bliźniaczej i szeregowej. Projekty wielorodzinne można tu liczyć niemal na palcach jednej ręki.
[b]Czy w prezentowanych dziś dzielnicach pojawią się szybko nowe projekty, będące teraz w zawieszeniu?[/b]
Nie należy się spodziewać fali nowych inwestycji wprowadzanych do sprzedaży. Tym bardziej że podaż – zwłaszcza na Białołęce – jest wysoka. Oczywiście ze względu na poziom cen mieszkania tutaj cieszą się zainteresowaniem i czuć wreszcie wiosenne – choć onieśmielone ogólną sytuacją gospodarczą – ożywienie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA