fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach na weekend

Fotorzepa, MW Michał Walczak
[srodtytul]Janerka: wskrzeszenie mocnych wersów [/srodtytul]
Gdy dwa lata temu Lech Janerka schodził ze sceny, nastroje były minorowe. Że też problemy zdrowotne musiały dosięgnąć tak utalentowanego artystę – dobrego wokalistę, znakomitego basistę, niezawodnego kompozytora, kapitalnego tekściarza. Ale muzyk wrócił. W niedzielę zobaczymy go w Teatrze Na Woli.
„Jezu, jak się cieszę z tych króciutkich wskrzeszeń” – śpiewał Janerka wraz z założonym z końcem lat 70. zespołem Klaus Mitffoch. Miejmy nadzieję, że to „wskrzeszenie” na dobre. Artysta ma bowiem całą masę świetnych utworów, jakie zdecydowanie wyprzedzały czasy, w których powstały, i powinny być grane zwłaszcza dziś. „Tu nie wolno głośno śmiać się i za dobre mieć ubranie, strzeż się” ostrzegał w „Strzeż się tych miejsc”. „Są przewrotne rezolucje, które mają zgubną treść, nigdy nikt ich nie przeczyta, ale my to mamy gdzieś” – punktował w „Konstytucjach”. Wszystko, poczynając od wydanego w 1985 r. „Klausa Mitffocha”, na „Plagiatach” sprzed czterech lat kończąc, to lektury obowiązkowe.
[i]—flint
Teatr Na Woli, ul. Kasprzaka 22, tel. 022 632 24 78, godz. 19, bilety 50 – 60 zł.[/i]
[srodtytul] Kwiatek: Sztuka, która nie istnieje bez krajobrazu [/srodtytul]
[b]W sobotę grupa artystyczna Kwiatuchi przeprowadzi na ul. Hożej „Bombing Kwiatowy”. Co to będzie?[/b]
[b]Kwiatek, organizator akcji:[/b] Będziemy konstruować bomby kwiatowe z nasion, następnie „zrzucimy” je na zaniedbane i porzucone kwietniki, które, niestety, zamieniają się w „popielniki”. Sam pomysł sięga XIX-wiecznej Anglii, w której aktywiści odzyskiwali miejską przestrzeń przez różne akcje ogrodnicze.
[b]Kojarzony jesteś głównie ze sztuką uliczną. Czy ingerencję w kwietniki można nazwać street artem?[/b]
Przez prowokacyjne słowo „bombing” akcja może kojarzyć się z graffiti, jednak nie chcemy zamykać jej w jakichkolwiek ramach. Nasze działanie dużo trafniej określa słowo „landart”, który w Warszawie mistrzowsko realizuje m.in.: Teresa Murak. To sztuka, która nie istnieje bez elementów krajobrazu.
[b]Czy przypadkowi obserwatorzy będą mogli zaangażować się w waszą akcję? [/b]
Nastawiamy się na interakcję.
Nie tylko z przestrzenią, ale przede wszystkim z jej użytkownikami. Każdy zainteresowany dostanie od nas przepis na bombę kwiatową i przy pomocy łopatki, konewki i odrobiny ziemi będzie mógł zrobić coś pożytecznego.
[i]—rozmawiał Igor Seider
Ul. Hoża 2, godz. 13, wstęp wolny.[/i]
[srodtytul]Kino[/srodtytul]
EXILE FAMILY MOVIE KINO.LAB
Dokument o irańskiej rodzinie rozdzielonej przez brutalną politykę. Po seansie odbędą się warsztaty kinoterapeutyczne w ramach programu „Kinoterapia. Spotkania między kadrami”.
[i]Ul. Jazdów 2, tel. 022 628 12 71,
sobota, godz. 11.[/i]
DELTA - ŚWIT
Dramat węgierski w reżyserii Kornela Mundruczo. Młody mężczyzna wraca do dzikiego regionu delty Dunaju, którego nie odwiedzał od wczesnego dzieciństwa.
Pokaz w ramach II Przeglądu Kinematografii Europejskiej KANON.
[i]Ul. Wysockiego 11, tel. 022 811 01 05,
sobota, godz. 18.30.[/i]
[b]BIERZ FORSĘ I W NOGI - KINOTEKA[/b]
Trwa przegląd „Woody Allen jakiego pokochaliście”.
W sobotę pokazana na nim zostanie komedia utrzymana w stylu pseudodokumentu.
Jej bohaterem jest Virgil Starkwell, nieudacznik i drobny złodziejaszek.
[i]Pl. Defilad 1,tel. 022 551 70 70,
sobota, godz. 18.45.
—ul[/i]
[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]
[b]Clan of Xymox - Proxima[/b]
Sobotni wieczór to doskonała okazja do spotkania z holenderskimi klasykami rocka gotyckiego. Charakterystycznych, mrocznych, syntezatorowych aranżacji nie zabrakło na ostatnim albumie „Breaking Point”. Entuzjastów Clan of Xymox ucieszy wiadomość, że po koncercie lider grupy Ronny Moorings zagra set DJ-ski w klubie No Mercy.
[i]Ul. Żwirki i Wigury 99a, tel. 022 822 30 03, godz. 17.30, bilety 110 – 120 zł.[/i]
[b]Level 42 - Palladium[/b]
Koncert formacji dowodzonej przez wirtuoza gitary basowej – Marka Kinga – zakończy w sobotę trzydniowy Blues Rock Jazz Warsaw Festival. Oprócz Level 42 wystąpią także zespoły Voo Voo oraz Amuse Me.
[i]Ul. Złota 9, tel. 022 822 30 03,
sobota, godz. 19, bilety 80 – 120 zł.[/i]
[b]Nowa Tradycja - STUDIO im. Lutosławskiego[/b]
Atrakcją XII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” jest sobotni występ Gruzinów z Urmuli. Formacja serwuje mieszankę wielogłosów, pamiętających jeszcze czasy średniowiecza.
W niedzielę zaś ciekawie zapowiada się koncert laureatów konkursu muzyki folkowej i recital Oany Cataliny Chitu – rumuńskiej wokalistki mieszkającej w Berlinie. Artystka, przy wtórze cymbałów, akordeonu i skrzypiec, przypomni magiczne tanga, które w latach 30. ubiegłego wieku rozbrzmiewały w kawiarniach, restauracjach i parkach Bukaresztu. Zaśpiewa też ludowe melodie rumuńskie w innych rytmach.
[i]Ul. Modzelewskiego 69, tel. 022 645 52 52, sobota godz. 18, niedziela godz. 19, bilety 20 zł. [/i]
[b]Patricia Kaas - Sala Kongresowa[/b]
Muzyka Patricii Kaas łączy w sobie to, co najlepsze w piosence francuskiej, z elementami jazzu, bluesa i popu. Za sprawą głębokiego, tajemniczego i uwodzicielskiego głosu wokalistka nazywana bywa współczesna Marleną Dietrich albo Edith Piaf. Na początku roku wydała album „Kabaret”, który będzie promować w Warszawie.
[i]Pl. Defilad 1, tel. 022 656 72 99,
niedziela, godz. 20, bilety 90 – 340 zł.
—igse, ac[/i]
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]BIEDNY JA, SUKA i JEJ NOWY KOLEŚ - LABORATORIUM DRAMATU[/b]
Premierę dramatu Michała Walczaka przygotowuje Piotr Jędrzejas. To częściowe przeniesienie przedstawienia wyreżyserowanego przez niego w Krakowie w Teatrze Ludowym. „Biedny Ja...” to opowieść o miłosnym trójkącie współczesnych 30-latków, zagubionych w poszukiwaniu życiowej historii. Mimo pozornie szczęśliwego związku Biedny Ja i Suka rezygnują z siebie, niepewni, czy chcą być razem całe życie.
Kiedy jednak dziewczyna wiąże się z Nowym Kolesiem, Biedny Ja będzie wracał do tej miłości, a nawet próbował ją odzyskać.
[i]Ul. Olesińska 21, tel. 0 663 741 903,
sobota – niedziela, godz. 19.[/i]
[b]KAMIENIE W KIESZENIACH - TEATR MAŁY[/b]
Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki, wcielając się w role kilkunastu postaci, snują opowieść z irlandzkiej wioski. Ten oszczędny spektakl Montowni bawi i wzrusza publiczność.
[i]Ul. Marszałkowska 104/122, tel. 022 827 50 22,
sobota, godz. 19.
—ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]MebloŚcianka - Galeria Mokotowska 65[/b]
W surowym wnętrzu galerii możemy oglądać efekt pracy projektantów, którzy uczestniczyli w warsztatach Meblościanka 2008. Minimalistyczny, biały mebel autorstwa Magdaleny Czapiewskiej i Karola Murlaka idealnie wpisuje się w organizowany przez galerię cykl – „Biednale 2009”.
[i]Ul. Mokotowska 65, tel. 022 827 64 62, godz. 10 – 19.[/i]
[b]Downtown Collection - Instytut Teatralny[/b]
W ramach V Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej Oiko Pettersen prezentuje projekt obalający stereotypy na temat osób z zespołem Downa. Robi to przy użyciu środków, które znamy z kampanii reklamowych.
[i]Al. Ujazdowskie 6, tel. 022 501 70 03, godz. 10 – 18.
—igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]Proszę słonia - Kino Muranów[/b]
O sile, jaka drzemie w witaminach, mały Pinio przekonał się w nietypowy sposób. Nie chcąc ich łykać, wrzucał podawane mu przez mamę tabletki do porcelanowego słonia. Odżywiana w ten sposób figurka zaczęła rosnąć. Co z tego wyniknie, dowiedzą się widzowie filmu wyświetlanego w ramach „Poranka rodzinnego”. Po seansie warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców.
[i]Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, sobota, godz. 11. Od lat 3.[/i]
[b]Koniec Świata pod drzewem mango - Badet[/b]
Pewnego razu w Afryce pod drzewem mango rozpoczął się koniec świata... Tak zaczyna się jedna z bajek, które opowie dzieciom członek Grupy Studnia O. – Jarek Kaczmarek. Przy dźwiękach gitary i akompaniamencie egzotycznych instrumentów popłyną opowieści z różnych stron świata.
W programie spotkania znajdą się także zagadki oraz zabawa z rytmem i głosem.
[i]Ul. Rutkiewicz 17, tel. 022 499 37 17, niedziela,
godz. 11 i 12.30. Od lat 3.[/i]
[b]Królewna Śnieżka - Teatr Literacki[/b]
Bajka o pięknej i dobrej królewnie, której urody tak bardzo zazdrości zła macocha, że nie cofnie się przed niczym, aby pozbyć się dziewczynki. Ale Śnieżkę kochają wszyscy, w trudnych chwilach może więc liczyć na pomoc przyjaciół. Wspaniałe kostiumy aktorów i odpowiednio dobrana muzyka stworzą atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci widzów. Wstęp na przedstawienie jest wolny.
[i]Ul. Łowicka 21, tel. 022 664 96 89, niedziela, godz. 12. Od lat 3.
—tr[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA