fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Mniejsze spalanie to klucz do oszczędności

Zarządzający flotami coraz częściej wysyłają kierowców na doskonalenie techniki prowadzenie auta
Przy flocie 20 aut (z rocznymi przebiegami 50 tys. km, zużywających średnio 9 l benzyny na 100 km) zmniejszenie zużycia paliwa o 10 proc. daje firmie ponad 35 tys. zł rocznych oszczędności. Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii dodają do tego zmniejszenie o co najmniej 10 proc. kosztów serwisowania. W sumie przy 20 autach ecodriving może dać nawet do 100 tys. zł rocznych oszczędności – obliczają eksperci z KAPE.
Podczas kursu kierowcy uczą się, jak efektywnie zmieniać biegi, przyspieszać, hamować. Dowiadują się, jak zadbać o stan techniczny auta. Przy ciśnieniu w oponach o 10 – 15 proc. poniżej zalecanego większy opór toczenia kół podnosi spalanie o 4 – 8 proc. Ważne jest też pozbycie się z auta zbędnych przedmiotów. Każdy dodatkowy ładunek o masie 100 kg w ważącym 1,5 tony aucie podnosi spalanie o 7 proc.
Jeden z organizatorów szkoleń, Szkoła Auto, dokładnie zbadał wyniki nauki tzw. ecodrivingu. W skrajnych przypadkach samochody zużywały nawet o 25 proc. mniej paliwa. Porównano spalanie w analogicznych miesiącach i w takich samych pojazdach. Średnio spalanie udało się ograniczyć o 12,5 proc. (mimo to nie spadał przeciętny czas przejazdu).
[ramka][srodtytul]Złote zasady ecodrivingu[/srodtytul]
- Jedź na najwyższym możliwym biegu i na najniższych możliwych obrotach.
- Włączaj wyższy bieg najpóźniej po osiągnięciu 2500 obrotów na minutę wsilniku benzynowym lub 2000 obrotów na minutę w silniku wysokoprężnym.
- Przyspieszaj, jeśli warunki ruchu na to pozwalają, dynamicznie wciskającpedał gazu.
- Nie jedź na luzie; jeśli planujesz zatrzymanie lub spowolnienie ruchu,tocz auto na biegu bez naciskania pedału gazu.
- Uruchamiaj silnik bez dodawania gazu.
- Ruszaj od razu, nie rozgrzewaj samochodu na postoju.
- Gaś silnik, jeśli przewidujesz, że zatrzymanie potrwa dłużej niż 30 sekund.
- Wyłączaj zbędne odbiorniki prądu, klimatyzacji używaj z umiarem.
- Bądź przewidujący, unikaj zbędnych przyspieszeń i hamowań.
- Unikaj zbędnego obciążenia auta.
- Ograniczaj opory toczenia i aerodynamiczne, dbaj o właściwe ciśnienie woponach i stan techniczny auta (silnik, zawieszenie itd.).
- Planuj podróż, wybierz trasę nawet dłuższą, za to gwarantującą płynnąjazdę, bez korków; unikaj jazdy na dystansie krótszym niż 4 km.
źródło: Szkoła Auto[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA