fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Kolejny spór o Annę Fotygę

Anna Fotyga, szefowa Kancelarii Prezydenta RP
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
MSZ rozważa cofnięcie Annie Fotydze rekomendacji na ambasadora RP przy ONZ. Resortowi nie spodobało się, że skrytykowała wczoraj politykę zagraniczną rządu
Była szefowa MSZ w rządzie PiS była przesłuchiwana przez Sejmową Komisję Spraw Zagranicznych. Jest kandydatką na polskiego ambasadora przy ONZ w Nowym Jorku.
Fotyga przyznała, że kandydowanie zasugerował jej prezydent Lech Kaczyński. – To pierwszy przypadek po 1989 r., kiedy były szef MSZ ubiega się o stanowisko ambasadora – powiedziała była minister. W wystąpieniu wiele miejsca poświęciła krytyce polityki zagranicznej rządu Donalda Tuska. – Człowiek o moim życiorysie jest naprawdę głęboko poraniony przyglądaniem się temu, co się dzieje z polską polityką zagraniczną – mówiła.
Chwaliła rządy PiS. Stwierdziła, że gdy piastowała urząd ministra, polska polityka zagraniczna była realizowana spójnie. I że w tym celu nie musiała jeździć „dwa razy dziennie z kajecikiem” do Lecha Kaczyńskiego i „trzy razy dziennie” do Jarosława Kaczyńskiego. Współpracę z prezydentem i premierem przyrównywała do „grupy kameralnej” w muzyce klasycznej. – Czy państwo nie zastanowiliście się, że taki układ mógł przeszkadzać bardzo wywiadom na świecie? – pytała tajemniczo.
Radio RMF FM podało, że po doniesieniach o krytycznych słowach Fotygi pod adresem rządu ministerstwo rozważa cofnięcie wniosku o wysłanie jej na placówkę.
Radosław Sikorski zapytany o komentarz powiedział, że nie wierzy, by mogła coś takiego powiedzieć. – Wiem, że jest poraniona, bo była ofiarą wypadku drogowego i może to miała na myśli – dodał.
Jednak MSZ zamierza prześledzić wypowiedzi Fotygi. – Na razie musimy się zapoznać ze stenogramem z posiedzenia komisji i przestudiować wypowiedzi pani Fotygi. Gdyby jednak potwierdziły się informacje, że pani Fotyga nie zgadza się z polityką zagraniczną rządu, należałoby się zastanowić nad wycofaniem tej nominacji. Trudno sobie wyobrazić ambasadora, który nie realizowałby rządowej polityki – mówi „Rz” proszący o anonimowość przedstawiciel MSZ.
– Nie odniosłem wrażenia, by pani minister negowała politykę zagraniczną rządu – mówi jednak Krzysztof Lisek (PO), szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
Fotyga zapowiedziała, że chciałaby realizować taką politykę w ONZ, która nawiązywałaby do przesłania „Solidarności” do narodów Europy Środkowo-Wschodniej.
Kandydaturę Fotygi poparło 13 posłów komisji, sześciu było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA