fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

PARP podsumowuje konkursy na fundusze unijne

Dotacje unijne wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W przypadku niektórych grantów, PARP planuje nawet zwiększyć dostępną dla firm pulę.
Rzeczpospolita
Zakończyła się pierwsza runda konkursów o dotacje unijne, organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W czerwcu Agencja chce podpisać pierwsze umowy dofinansowania
- Po liczbie złożonych wniosków widzimy, że firmy są jeszcze bardziej niż w zeszłym roku zainteresowane dotacjami unijnymi. Dostaliśmy ponad 3,2 tys. wniosków na 12 mld zł dofinansowania - podkreśla Bożena Lublińska - Kasprzak, prezes PARP. Od początku tego roku Agencja ogłosiła łącznie 16 konkursów na m.in. dotacje inwestycyjne, projekty szkoleniowe oraz prace badawczo - rozwojowe w przedsiębiorstwach.
Teraz PARP będzie oceniał wnioski. - Umowy zaczniemy podpisywać od czerwca - deklaruje Lublińska - Kasprzak.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się m.in. dotacje na e - biznes. Ponad 820 firm złożyło wnioski na dofinansowanie e-usług. Z kolei prawie 5 mld zł to wartość grantów, o które wnioskowały przedsiębiorstwa na wsparcie innowacyjnych inwestycji. Dostępna pula była pięć razy mniejsza.
Start kolejnej rundy konkursowej prezes Agencji zapowiada na drugą połowę roku. Na pewno uruchomione zostanie m.in. wsparcie na świadczenie e-usług (działanie 8.1. POIG), dotacje na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe (działanie 4.2. POIG).
W sierpniu ruszy kolejny konkurs na dofinansowanie innowacyjnych inwestycji (działanie 4.4. POIG). - 70 proc. puli, którą uruchomimy zostanie zarezerwowana dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pozostałe środki podzielimy między duże firmy - wyjaśnia Lublińska - Kasprzak.W konkursie zakończonym 15 kwietnia łączna pula do podziału przekroczyła 930 mln zł. Jak zapowiada prezes PARP, w sierpniowym konkursie uruchomiona będzie podobna kwota.
Oprócz dotacji inwestycyjnych, PARP przyznaje także granty na szkolenia dla pracowników firm. W konkursie, który trwał do końca marca, był jednak ostatnim w tym roku. Firmy szkoleniowe oraz uczelnie wyższe przygotowały łącznie prawie 1100 projektów szkoleniowych i studiów podyplomowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA