fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Baterie oddasz w sklepie i w szkole

Fotorzepa, ms Michał Sadowski
Osoba która wyrzuci baterię do śmietnika, narazi się na grzywnę. To samo będzie groziło sklepom czy punktom serwisowym, które nie przyjmą od klientów zużytych ogniw
Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu głosowane będą poprawki senackie do ustawy o bateriach i akumulatorach. Najważniejsza z nich zwalnia zbierających tego rodzaju śmiecie z konieczności prowadzenia skomplikowanej ewidencji odpadów.
Nowe przepisy wyraźnie zakazują umieszczania zużytych baterii i akumulatorów z innymi śmieciami. Trzeba je będzie oddawać w sklepach o powierzchni ponad 25 m prowadzących handel takim asortymentem, hurtowniach bądź punktach napraw. Będą one musiały prowadzić zbiórkę. Możliwe to się stanie także w szkołach, domach kultury czy urzędach, jeśli te zdecydują się na ustawienie pojemników i podpiszą odpowiednie umowy.
W tych miejscach będziemy mogli wyrzucić baterie nieodpłatnie. Powinny je też, na podstawie przepisów o czystości i porządku w gminach, odbierać firmy wywożące śmiecie z domów, ale nie ma przepisu nakazującego, żeby to robiły bez dodatkowej opłaty.
Po zmianach wprowadzonych w Sejmie przepisy są też korzystniejsze dla producentów i importerów baterii. Z ustawy zniknęła bowiem opłata za wprowadzanie baterii, która mogła doprowadzić do kilkudziesięcioprocentowej podwyżki na te produkty. Tacy przedsiębiorcy będą musieli jedną tysięczną swoich rocznych przychodów wynikających z wprowadzania ogniw na rynek przeznaczać na edukację ekologiczną. Wniosą też opłatę produktową, jeśli nie wywiążą się z obowiązków recyklingowych.
Wprowadzający baterie i przetwarzający je będą się musieli wpisać do specjalnego rejestru prowadzonego przez głównego inspektora ochrony środowiska.
– Chcielibyśmy, żeby jak najszybciej można się było rejestrować przez Internet – mówi Michał Korkozowicz, prezes organizacji odzysku Reba zajmującej się zbieraniem baterii. – Obowiązek nie byłby wtedy zbyt uciążliwy.
Przepisy mają wchodzić w różnych terminach. Sklepy ustawią pojemniki w ciągu trzech miesięcy od wejścia ustawy w życie, czyli prawdopodobnie na przełomie sierpnia i września. Start rejestru przewidziano na październik, a rozliczeniowe obowiązki firmy będą miały od 1 stycznia 2010 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA