fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Składka powinna wiązać się z dochodami

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Przyspieszenia prac nad zreformowaniem systemu ubezpieczenia społecznego rolników domaga się od premiera rzecznik praw obywatelskich
W jego opinii należy pilnie podjąć prace nad skonstruowaniem nowego systemu ubezpieczeń opartego na kryterium faktycznie osiąganych dochodów z tytułu prowadzonej działalności rolniczej. Obowiązujące rozwiązania nie przystają do aktualnych warunków prowadzenia działalności na obszarach wiejskich i nie przyczyniają się do oczekiwanej tam aktywizacji.
W opinii rzecznika zarówno system ubezpieczenia rolników, jak i zaopatrzenia służb mundurowych powinny być objęte podobnymi reformami jak wcześniej system ubezpieczeń społecznych. Tymczasem skierowany do Sejmu w październiku 2008 r. rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (druk 1185), zakładający podwyższenie składek pochodzących od rolników z gospodarstw powyżej 50 ha, ciągle jest na początkowym etapie prac parlamentarnych.
W opinii rzecznika wdrożenie przewidzianych w nim zmian potwierdziłoby intencje przeprowadzenia głębokich przekształceń systemu ubezpieczenia emerytalno-rentowego rolników.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA