fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy liniowiec może odliczyć darowiznę

ROL
Czy przedsiębiorca, który płaci podatek liniowy, może w całości odliczyć darowiznę na Kościół katolicki?
[b]Przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy, nie odliczą darowizn, o których mówi ustawa o PIT.[/b] Zdaniem organów podatkowych nie skorzystają także z ulgi wprowadzonej przez ustawę z 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (dalej ustawa kościelna).Jak jednak podkreślił [b]Naczelny Sąd Administracyjny w 20-osobowym składzie (uchwała z 14 marca 2005 r., FPS 5/04)[/b], ustawa kościelna ma pierwszeństwo przed ustawami podatkowymi. Tymczasem w art. 55 ust. 7 ustawy kościelnej czytamy: „Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym”. Wydaje się więc, że dotyczy to również osób rozliczających się według stawki liniowej. Ustawa kościelna nie ogranicza bowiem ulgi tylko do jednej grupy podatników: rozliczających się według skali.[b]Liniowcy, którzy nie boją się sporu z urzędem i zdecydują się na odliczenie darowi...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA