fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Jak skutecznie promować region

Lublin stara się o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016
Dziennik Wschodni, Kar Karol Zienkiewicz
Konkurs Złote Formaty. Długoterminowa strategia, a nie przypadkowe imprezy – tak miasta walczą dziś o turystów i inwestorów
„Rz” jako pierwsza ujawnia listę projektów marketingowych miast i regionów, które uzyskały nominacje do głównej nagrody w konkursie Złote Formaty organizowanym przez Grupę Ströer. Rozstrzygnięcie 22 kwietnia. Do wygrania m.in. pięć ogólnopolskich kampanii reklamowych.
W tym roku 91 miast i regionów zgłosiło 182 projekty. – Praktycznie nie było wśród nich przypadkowych – mówi „Rz” Anna Proszowska-Sala, dyrektor festiwalu. Cieszy ją, że zaczyna się odchodzić od organizacji przypadkowych imprez, takich jak święta miast.
A juror Paweł Niziński, dyrektor kreatywny agencji Good Brand, dodaje: – Nareszcie zaczyna się myśleć o miastach i regionach jako o markach w dojrzalszy, marketingowy sposób.
Szczecin np. opracował wizję rozwoju swojej marki aż do 2050 r. – Jest naprawdę odważna – mówi Krzysztof Adamski, główny specjalista ds. marki Szczecin. Celem projektu Floating Garden (Pływające Miasto) jest zbudowanie do 2050 r. wizerunku wyjątkowego miasta: otwartego, transgranicznego, innowacyjnego, wizjonerskiego, wielokulturowego, wielojęzycznego.
Z kolei władze Lublina starają się o tytuł Europejska Stolica Kultury 2016. Miała do tego przekonać m.in. kampania pod hasłem „Lublin. Wielkie Dzieje się”. – Zastosowaliśmy podejście marketingowe, jak w biznesie – chwali się Michał Krawczyk, wicedyrektor kancelarii prezydenta ds. marketingu miasta. – Traktujemy Lublin jak markę i od dwóch lat wprowadzamy na rynek.
O tytuł ESK 2016 zamierza się ubiegać też Łódź. Animatorem tych działań jest Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art Center. – Nie chodzi nawet o zdobycie tego tytułu, ale o stworzenie sprzyjającego artystom klimatu. To ma być miasto, w którym dobrze się żyje, w którym można iść na wystawę czy do muzeum – tłumaczy. Dodaje, że Łódź przestała być już postrzegana jako poprzemysłowe miasto, w którym nic się nie dzieje.
Ostatnio intensywne działania marketingowe prowadzi też Gdańsk. Są już efekty. Z badań przeprowadzonych przez ratusz w kilku krajach Europy wynika, że to najbardziej rozpoznawalne polskie miasto po Warszawie i Krakowie.
– Budujemy osobowość Gdańska wokół cech kojarzonych z wielkimi wydarzeniami, które są forum ważnej debaty na temat wyzwań XXI w. – mówi Anna Zbierska, p.o. dyrektora Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta.
Ciekawymi pomysłami coraz częściej zaskakują też małe samorządy. – Doskonałym przykładem jest Sieradz, który opiera swoją promocję na skojarzeniach z fryzjerstwem – mówi Anna Proszowska-Sala. Imprezą Open Hair Festival chce uhonorować urodzonego w tym mieście wybitnego fryzjera Antoniego „Antoine’a” Cierplikowskiego, który w 1909 r. zyskał rozgłos w Paryżu.
[ramka][b]Najciekawsze projekty[/b]
[b]Działalność promocyjna – Grand Prix[/b]
Gdańsk: całokształt promocji
Lublin: marka Lublin
Rybnik: promocja budowy kanalizacji sanitarnej
Szczecin: Floating Garden 2050
województwo śląskie: „Śląskie. Pozytywna energia”
[b]Kampanie outdoorowe[/b]
Gdańsk: „Jestem z Gdańska”
Katowice: „Studiuj w Katowicach”
Lublin: „Lublin. Nieziemskie klimaty”, „Lublin. Wielkie dzieje się”
województwo małopolskie: „Małopolska na zawsze”
województwo śląskie: „Śląskie. Pozytywna energia”
[b]Event[/b]
Bytom: XV edycja Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej
Gdańsk: „Ekspres Solidarności”
Gdynia: Gdynia Design Days 2008
Szczecin: wydarzenie prezentujące wizję Floating Garden 2050
województwo wielkopolskie: obchody 90. rocznicy powstania wielkopolskiego
(nominacje w kolejności alfabetycznej)
[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA