fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Paweł Wieczorkiewicz nie żyje

Prof. Paweł Wieczorkiewicz
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł prof. Paweł Wieczorkiewicz. Był historykiem, sowietologiem, naukowcem Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Miał 61 lat.
Paweł Wieczorkiewicz był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja i Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1971), gdzie uzyskał też doktorat (1976) i habilitację (1993) za pracę: Wielka Czystka a Armia Czerwona.
Tytuł naukowy otrzymał w 2003. Był członkiem Rady Wydziału Historycznego UW, Rady Naukowej Polonicum UW oraz Rady Naukowej Wydziału Krajów Rozwijających się UW. Był również członkiem Senatu Akademii Humanistycznej i Rady Naukowej Wydziału Historycznego tej uczelni. Należał do uczniów profesora Ludwika Bazylowa.
Od lat zajmował się także dziejami wojskowości, zwłaszcza zaś – marynarki wojennej. Był współpracownikiem "Morza", "Wojskowego Przeglądu Historycznego" oraz "Nowej Techniki Wojskowej". Pod koniec lat 70. był II sekretarzem POP PZPR na Wydziale Historii UW.
Prowadził w telewizji Kino Polska cykl Poprawka z Historii w którym opowiadał o historycznym podłożu przedstawianych filmów.
Był autorem i współautorem wielu książek historycznych, m.in.: "Polska. dzieje polityczne ostatnich dwustu lat", "100 postaci, które tworzyły historię Polski", "Dylematy historii. Nos Kleopatry czyli co by było, gdyby...".
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA