fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Do Brukseli i Strasburga... start!

Michał Kamiński startuje do europarlamentu z listy warszawskiej
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Partie mają już gotowe listy kandydatów.PO namawia jeszcze do startu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Z walki o mandat zrezygnował Józef Zych
Kampania wyborcza do europarlamentu wczoraj oficjalnie wystartowała. – Listy kandydatów są dopięte na ostatni guzik – można usłyszeć w prawie wszystkich partiach.
Do walki na znane nazwiska ma dojść głównie w Warszawie, gdzie PiS wystawi prezydenckiego ministra Michała Kamińskiego, a PO komisarz europejską Danutę Hübner. Szefem kampanii PO został senator Tomasz Misiak.
Obecność Hübner na listach PO ostro skrytykował wczoraj lider europejskich socjalistów Martin Schulz. – Ta decyzja jest mniej związana z jej przekonaniami politycznymi, a bardziej podyktowana własną karierą – skomentował. Lewica wystawia do boju w Warszawie Wojciecha Olejniczaka.
Jak dowiedziała się „Rz”, może jeszcze dojść do niespodzianek. PO namawia byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, by wystartował w Małopolsce. – Oficjalnie nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał. Sam też o to nie zabiegam – odpowiada prof. Ćwiąkalski, choć przyznaje, że spotkał się z takimi sugestiami. Były minister twierdzi, że wystartuje tylko wówczas, jeśli się okaże, że pracę europosła da się pogodzić z prowadzeniem kancelarii adwokackiej i wykładami na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Na Śląsku z list PSL wystartuje mecenas Leszek Piotrowski, który zabłysnął w mediach jako reprezentant interesów rodziny Barbary Blidy.
Zrezygnował za to Józef Zych, który miał być lokomotywą wyborczą ludowców na Podkarpaciu. – Mam zbyt dużo zajęć w polskim Sejmie, a turystyka do Brukseli mnie nie pociąga – tłumaczy „Rz” Zych. Nieoficjalnie mówi się, że może zastąpić Jarosława Kalinowskiego w fotelu wicemarszałka Sejmu, jeśli ten zostanie europosłem.
Ludowców na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach ma poprowadzić Stanisław Żelichowski, a na Podkarpaciu– pracująca w Parlamencie Europejskim Joanna Jarecka-Gomez posiadająca podwójne, polskie i hiszpańskie, obywatelstwo.
Z kolei Unia Polityki Realnej w wyborach wystawiła Niemca – Witolda Bieschke, który o mandat PE ubiegać się będzie z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego. Obcokrajowców na listach UPR miało być dwóch, jednak Francuz Raymond Le Roch zrezygnował z kandydowania.
Na szansę powrotu liczy też Samoobrona. Kogo zaproponuje? Na Podkarpaciu Janusza Maksymiuka, w Szczecinie Mateusza Piskorskiego, w Gdańsku jednego z bohaterów afery gruntowej Lecha Woszczerowicza, a na Dolnym Śląsku byłą posłankę Sandrę Lewandowską. – Czuję się w obowiązku wesprzeć moją partię – mówi „Rz” Lewandowska. – Co zamierzam wyjść za mąż, to startuję w kolejnych wyborach – dodaje.
Polska Lewica ciągle liczy, że porozumie się z SLD i jedynką w Łodzi będzie Leszek Miller.
Liderem Platformy w Łódzkiem będzie Jacek Saryusz-Wolski.
Na listach nie zabraknie także oryginalnych kandydatów. Były judoka i odtwórca roli Ursusa w „Quo vadis” Rafał Kubacki będzie kandydatem PSL we Wrocławiu. Na tej samej liście spotka się z wieloletnim liderem Mniejszości Niemieckiej – Henrykiem Krollem. O miejsce w PE nie będzie się ponownie ubiegał kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.
Pierwszy sprawdzian dla partii już 31 maja. Tego dnia prawybory zorganizują wspólnie dwa miasta: Września i Opoczno. To nowość, bo do tej pory prawybory odbywały się zwykle we Wrześni.
[ramka][srodtytul]Kiedy i jak będziemy wybierać eurodeputowanych[/srodtytul]
Publikacja postanowienia prezydenta w sprawie terminu eurowyborów uruchamia machinę związaną z przygotowaniami do wyboru posłów do PE.
7 czerwca będziemy wybierać 50 deputowanych.
Do 18 kwietnia partie polityczne i wyborcy mają czas na zgłaszanie komitetów wyborczych w Państwowej Komisji Wyborczej. Dopiero po ich rejestracji będą mogły na dobre przystąpić do kampanii: drukować plakaty, ulotki czy inne materiały wyborcze.
28 kwietnia upływa termin zgłaszania kandydatów na eurodeputowanych.
Najpóźniej 13 maja listy kandydatów otrzymają numery. Wtedy też zacznie się bezpłatna kampania wyborcza w radiu i telewizji.
Każdy z komitetów wyborczych będzie mógł wydać na kampanię nieco ponad 10 mln zł.
mns[/ramka]
[ramka]Liderzy list do europarlamentu
[srodtytul]Warszawa[/srodtytul]
? Danuta Hübner, Platforma Obywatelska
? Michał Kamiński, Prawo i Sprawiedliwość
? Wojciech Olejniczak, Sojusz Lewicy Demokratycznej
? Janusz Piechociński, Polskie Stronnictwo Ludowe
? Dariusz Rosati, Centrolewica
[srodtytul]Kraków[/srodtytul]
? Bogusław Sonik, Platforma Obywatelska
? Zbigniew Ziobro, Prawo i Sprawiedliwość
? Andrzej Szejna, Sojusz Lewicy Demokratycznej
? Czesław Siekierski, Polskie Stronnictwo Ludowe
? Bogdan Pęk, Naprzód Polsko
[srodtytul]Śląsk[/srodtytul]
? Jerzy Buzek, Platforma Obywatelska
? Ryszard Legutko, Prawo i Sprawiedliwość
? Adam Gierek, Sojusz Lewicy Demokratycznej
? Janusz Moszyński, Polskie Stronnictwo Ludowe
? Genowefa Grabowska, Centrolewica
[srodtytul]Wrocław[/srodtytul]
? Jacek Protasiewicz, Platforma Obywatelska
? Konrad Szymański, Prawo i Sprawiedliwość
? Lidia Geringer de Oedenberg, Sojusz Lewicy Demokratycznej
? Stanisław Rakoczy, Polskie Stronnictwo Ludowe
? Janusz Dobrosz, Naprzód Polsko
[srodtytul]Poznań[/srodtytul]
? Filip Kaczmarek, Platforma Obywatelska
? Marcin Libicki, Prawo i Sprawiedliwość
? Marek Siwiec, Sojusz Lewicy Demokratycznej
? Andrzej Grzyb, Polskie Stronnictwo Ludowe
? Andrzej Aumiller, Samoobrona
[srodtytul]Gdańsk[/srodtytul]
? Janusz Lewandowski, Platforma Obywatelska
? Hanna Foltyn-Kubicka, Prawo i Sprawiedliwość
? Longin Pastusiak, Sojusz Lewicy Demokratycznej
? Wojciech Przybylski, Polskie Stronnictwo Ludowe
? Lech Woszczerowicz, Samoobrona[/ramka]
[i]j.sad., zal, jak, pek, i.k., ma.go., ww, pap[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA