fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Piratów można już ścigać nie tylko na wodzie

Ćwiczenia francuskich komandosów nastawione na akcje przeciw piratom
AFP
W ciągu 48 godzin piraci porwali już trzy statki wraz z załogą. Wkrótce łatwiej będzie z nimi walczyć. Rada Bezpieczeństwa ONZpozwoliła atakować ich też na lądzie i z powietrza.
Rezolucja, która została przyjęta jednomyślnie, daje społeczności międzynarodowej prawo do „stosowania wszelkich niezbędnych środków”, by powstrzymać tych, którzy wykorzystują Somalię do planowania i przeprowadzenia aktów piractwa na morzu.
To już czwarta od czerwca decyzja ONZ dotycząca piractwa na wodach wokół somalijskiego wybrzeża. Poprzednie rezolucje okazały się mało skuteczne. Gdy piraci wycofywali się na ląd lub dopływali do wybrzeża, marynarka wojenna musiała zrezygnować z pościgu. Teraz to się zmieni.
Chęć udziału w akcjach przeciwko piratom u wybrzeży Somalii pierwszy raz zadeklarowały wczoraj Chiny.
Wcześniej 30 chińskich marynarzy z trudem odparło atak piratów na ich statek w Zatoce Adeńskiej. Na pokład frachtowca „Dżenhua-4” należącego do chińskiej firmy China Communications wdarło się dziewięciu piratów. Załoga zabarykadowała się w kabinach. – Chińscy marynarze nie dopuścili do plądrowania kabin. W końcu piraci wycofali się – donosi szef Międzynarodowego Biura Morskiego w Kuala Lumpur Noel Choong.
Piratom udało się jednak porwać trzy inne jednostki: turecki statek handlowy należący do armatora ze Stambułu, malezyjski holownik i prywatny jacht. Turecki frachtowiec ostrzeliwali z broni automatycznej i ręcznych granatników przeciwpancernych.W ręce piratów wpadły w tym roku już 42 statki. Najbardziej spektakularną akcją było porwanie saudyjskiego supertankowca „Sirius Star” z 300 tysiącami ton ropy w zbiornikach.
Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA