fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Powrót do źródeł

Mieczysław Groszek prezes BRE Leasing
Rzeczpospolita
Dla ułatwienia znalezienia się w nowej rzeczywistości (bo nic już nie będzie tak jak przed kryzysem) sporządziłem mały słowniczek tłumaczący podstawowe pojęcia z tego, jak było, na to, jak będzie.
Lokata bankowa – było: najprostsza forma inwestycji finansowej, zanikająca, typowa dla emerytów, do których jeszcze nie dotarli sprzedawcy funduszy inwestycyjnych. Będzie: podstawowa forma zdobywania przez banki bazy refinansowania kredytów, określająca maksymalny pułap tzw. ekspozycji kredytowej.
Kredyt – było: reliktowa forma finansowania działalności bieżącej lub rozwojowej firm, będąca wyrazem zacofania ich kultury biznesowej. Będzie: podstawowa forma finansowania działalności bieżącej i rozwojowej, wymagająca spełnienia wielu kryteriów i posiadania tzw. zdolności kredytowej.
Shareholders value – wartość umowna firmy określana na dzień ustalania wysokości bonusu dla managementu, niemająca charakteru trwałego. Będzie: długoterminowa wartość firmy określana przez wskaźniki fundamentalne.
Zdrowy rozsądek – było: coś, czego należało się wstydzić w rozmowie z analitykiem lub doradcą inwestycyjnym z powodu swej niewiedzy, zachowawczości i zacofania. Będzie: coś, czym trzeba się posługiwać w każdych warunkach.
Konkurencja – było: rywalizacja o klienta za wszelką cenę, przybierająca najczęściej formę wojny cenowej, z przekonaniem, że gdy zdobędziemy założony udział w rynku, to jakoś to będzie. Będzie: działania zmierzające do osiągnięcia przewagi nad innymi uczestnikami rynku z przestrzeganiem długookresowego rachunku kosztów tego działania.
Prognoza – było: przewidywanie rozwoju spraw na podstawie mieszaniny ważnych i drugorzędnych informacji, bieżących newsów i długoterminowych analiz, z tendencją do formułowania bardzo precyzyjnych wartości w warunkach dużej niepewności (cena baryłki ropy we wrześniu 2008 r., kurs złotego do dolara w sierpniu itd.). Będzie: metodologicznie poprawna analiza, dokładnie odnosząca się do przedmiotu, z pokazaniem założeń, uproszczeń i unikaniem nadmiernej precyzji wobec tego, czego nie da się określić.
Optymizm – było: postawa zakładająca, że wystarczy mocno wierzyć albo bardzo chcieć, by wszystkie zjawiska, w tym kursy akcji, kształtowały się po naszej myśli, czyli nieustannie rosły. Będzie: postawa występująca u ok. 50 proc. ludzi, którzy twierdzą, że gdy w szklance jest połowa wody, to szklanka jest do połowy pełna.
[i]Mieczysław Groszek, prezes BRE Leasing[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA