fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Zawczasu myśl o ulgach

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Osoby, które będą chciały w PIT za 2008 r. odliczyć wydatki na Internet, już teraz powinny gromadzić faktury
Poniesienie w roku podatkowym wydatków na użytkowanie Internetu w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika oraz udokumentowanie tego wydatku fakturą VAT to dwa niezbędne warunki do skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest o co zabiegać, bo w ramach ulgi na Internet można odliczyć od dochodu nawet 760 zł.
Co ważne, ulga dotyczy tylko wydatków poniesionych w związku z korzystaniem z Internetu, nie zaś wydatków na jego instalację, rozbudowę i modernizację ani na serwis i obsługę techniczną.
O tym muszą pamiętać zwłaszcza te osoby, którym dostęp do sieci zapewniają operatorzy kablkówki czy telefonów stacjonarnych.
Zanim wypełnimy zeznanie podatkowe, pamiętajmy i o tym, że jeśli wydatki te ponoszone są razem z inną osobą (np. małżonkiem, dzieckiem czy rodzicem), to każda z tych osób ma prawo do skorzystania z ulgi w ramach odrębnego limitu. Pod warunkiem jednak, że faktury VAT za usługi internetowe wystawione będą na imię i nazwisko osób ponoszących te wydatki.
Z ulgi skorzystać mogą także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz ryczałtowcy. Muszą jednak pamiętać, by nie odliczać ulgi, gdy wydatki te zostały już zaliczone do kosztów podatkowych czy odliczone od przychodu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA