fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Bitwa o pieniądze dla Krakowa

PO chce, by zamiast Kancelarii Prezydenta przydzielali je premier lub minister kultury
– To jakaś polityczna akcja, której nie pojmuję i nie rozumiem. Kraków tylko na tym straci – mówi „Rz” prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).
Chodzi o nadzór nad pieniędzmi Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (w tym roku były to 44,3 mln zł). Ich przyznanie od 1985 roku uchwala corocznie Sejm w ustawie budżetowej na wniosek prezydenta RP. Trafiają potem do kancelarii głowy państwa, skąd przekazywane są do SKOZK. Lech Kaczyński, podobnie jak jego poprzednicy, patronuje działalności komitetu i powołuje jego członków.
Senator PO Janusz Sepioł wystąpił z wnioskiem, by odebrać prezydentowi dysponowanie tymi funduszami. – Prezydent robi sobie na tym autopromocję – mówi oburzony. W jaki sposób? Małopolska PO wytyka, że na remontowanych zabytkach Krakowa pojawiły się tablice z informacją, iż odnowa finansowana jest przez SKOZK „dzięki dotacji Kancelarii Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego”. – Tablice wprowadzają w błąd. To są narodowe fundusze i je należy eksponować– mówi Sepioł.
Andrzej Czerwiński, przewodniczący małopolskiej PO, dodaje, że wniosek ma też związek z krytyczną oceną odwołania 23 członków SKOZK (m. in. bp. Tadeusza Pieronka, Krystyny Zachwatowicz, Józefy Hennelowej), którzy nie złożyli oświadczeń lustracyjnych. O ich odwołanie oskarżano Lecha Kaczyńskiego, choć Kancelaria Prezydenta tłumaczyła, że osoby te utraciły członkostwo automatycznie, z mocy ustawy, a prezydent jedynie je o tym poinformował.
Prof. Ziejka: – Janusz Sepioł od lat jest członkiem Prezydium SKOZK. Mógł tam zgłaszać swoje wątpliwości i wskazywać nieprawidłowości.
– W rękach rządu kwoty na zabytki mogą być uszczuplone przez wpływowe lobby przemysłowe i regionalne – mówi Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK. – U prezydenta nie ma takiej obawy, bo nie mają żadnej konkurencji.
Członek SKOZK prof. Stanisław Waltoś uważa, że propozycja PO wymagałaby zmiany ustawy o Narodowym Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. – Jestem przeciwny grzebaniu przy tej ustawie – zaznacza.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA