fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Deficyt obrotów wzrósł bardziej niż się spodziewano

- Złoty najprawdopodobniej przestanie się umacniać - tak Halina Wasilewska-Trenkner, członkini RPP skomentowała dane o czerwcowym bilansie płatniczym
W czerwcu deficyt obrotów bieżących wyniósł 2,292 mld euro wobec 1,673 mld w maju po korekcie. Analitycy ankietowani przez Reutera oczekiwali deficytu 1,637 mld euro.
- Te dane najpewniej odbiją się na złotym, w zależności od tego czy to zdarzenie jest trwałe. Najprawdopodobniej przestanie się umacniać, ale nie wiadomo, czy zacznie się osłabiać. I to może być problem (dla polityki monetarnej) - powiedziała Wasilewska-Trenkner.
- Okres letni, zwłaszcza czerwiec, to okres wysokich płatności dywidend. Dywidendy za 1,8 mld euro, to bardzo wysoka płatność – uważa Piotr Kalisz, starszy ekonomista Banku Handlowego SA.
Analitycy mówią, że złoty, który od początku roku zyskał 10 proc. do euro, zaczyna odbijać się negatywnie na gospodarce.
- Dynamika eksportu wyniosła 16,2 procent i była znacząco niższa niż wzrost importu – przypomina Rafał Benecki, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
Pogorszenie struktury finansowania deficytu może osłabić złotego w dłuższym terminie.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA