fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Zachować wzrok dzięki komórkom płodu

Eksperymentalna terapia pomaga powstrzymać choroby prowadzące do ślepoty. Ale korzysta z komórek płodów
Leczeniu poddano dziesięciu pacjentów cierpiących na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki oraz zwyrodnienie plamki żółtej (tzw. AMD). To choroby prowadzące zwykle do utraty widzenia. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Louisville wszczepili pacjentom komórki siatkówki pobrane z płodów, na których dokonano aborcji. Jak podaje „American Journal of Ophthalmology”, u siedmiu chorych zauważono poprawę.
– To, czego się dowiedzieliśmy, pomoże nam udoskonalić tę metodę i dowieść, że transplantacja komórek może być dobrą metodą terapii zaburzeń degeneracyjnych – mówi prowadzący badania dr Norman Radtke.
Ale metoda wzbudza kontrowersje. Komórki siatkówki naukowcy pobrali z płodów. Nawet w przypadkach, gdy aborcja jest legalna, matki nie zawsze zgadzają się na pobieranie tkanek.
– Nie sądzę, aby to był sukces – komentuje dla BBC prof. Pete Coffey z University College London. – Z wyjątkiem tego, że przeszczep nie jest odrzucony.
Samo pobieranie tkanek z ciał płodów jest zaś co najmniej wątpliwe etycznie. – W przeciwieństwie do komórek macierzystych, za każdym razem, gdy potrzebna będzie nowa tkanka, potrzebny będzie nowy płód – mówi prof. Coffey.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA