fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

W kolejce po licencję

Zniesienie egzaminów na licencje zawodowe dla pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców sprawiło, że nowymi kwalifikacjami zainteresowało się dużo więcej osób niż w latach poprzednich. W efekcie Ministerstwo Infrastruktury zostało zasypane wnioskami kandydatów, przez co znacznie wydłużył się okres oczekiwania na przyznanie uprawnień
Nowelizacja ustawy zamiast ułatwić, skomplikowała życie osób chcących rozpocząć karierę w branży nieruchomości. Dziś, żeby być pośrednikiem, nie trzeba wprawdzie zdawać egzaminów, ale należy ukończyć odpowiednie studia podyplomowe, odbyć praktyki pod okiem licencjonowanego pośrednika bądź zarządcy oraz stworzyć plan przeprowadzenia transakcji sprzedaży, a w przypadku kandydatów na zarządcę, plan zarządzania nieruchomością.
– Pośrednictwo w nieruchomościach nie jest łatwym kawałkiem chleba. Sprzedaż nieruchomości poza aspektem prawno–administracyjnym podlega tym samym regułom co sprzedaż mydła, jedynie jest więcej zer w cenach. Żeby zajmować się tym legalnie, trzeba jednak mieć licencję – mówi jeden z kandydatów chcący zachować anonimowość.
– Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zdobyciem licencji zawodowych pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości minister Infrastruktury postanowił poszerzyć skład Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej oraz wyznaczyć dodatkowe terminy postępowań kwalifikacyjnych w drugiej połowie 2008 roku — podkreśla Małgorzata Kutyła, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Planowania Przestrzennego w resorcie infrastruktury.
Osoby, które zdążyły się zakwalifikować na majowe postępowanie, zostaną poinformowane o jego wynikach najpóźniej do końca września. Jak informuje Kutyła, długi czas oczekiwania wynika z konieczności dokonania szczegółowej analizy zebranych materiałów. Pracownicy ministerstwa zapewniają, że zawiadomienia są sukcesywnie przesyłane kandydatom.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA