fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sądny dzień polskich stoczni

AFP
Do jutra do północy Skarb Państwa ma czas, by przedstawić KE programy restrukturyzacyjne polskich stoczni. Inaczej zakłady stracą 5 mld zł uzyskanej pomocy publicznej i najpewniej zbankrutują. 350 polskich stoczniowców manifestowało dziś w Brukseli pod sztandarami "Solidarności"
Polscy stoczniowcy z Gdyni i Szczecina chcą przede wszystkim wydłużenia czasu przeznaczonego na poszukiwania inwestora. Uważają, że atutem stoczni jest wykwalifikowana kadra specjalistów, nowoczesne technologie i specjalistyczne konstrukcje.
Neelie Kroes, unijna komisarz do spraw konkurencji wyszła do stoczniowców. Wcześniej związkowcy wręczyli jej petycję w obronie swoich zakładów. Spotkanie nie zmieniło jednak stanowiska Komisji Europejskiej.
Komisarz przypomniała, że zatwierdzenie rządowego wsparcia jest uzależnione od kilku warunków. Restrukturyzacja musi zagwarantować długoterminową rentowność zakładów i być przeprowadzona z własnych środków. Stocznie muszą też zredukować moce produkcyjne, na co związkowcy nie chcą się zgodzić.
Takich samych zasad KE przestrzegała w latach 90-tych decydując o zatwierdzaniu rządowego wsparcia dla stoczni niemieckich.
Prywatyzacją stoczni Gdynia jest zainteresowany ukraiński inwestor ISD, który jest już właścicielem stoczni Gdańsk.
Stocznię Szczecin chce kupić firma z Pomorza Mostostal Chojnice. Drugi z potencjalnych inwestorów stoczni Szczecin to norweska stocznia Ulstein Verft AS.
13 czerwca KE zakwestionowała plan ratowania przedstawiony przez ministra skarbu Aleksandra Grada.
Jarosław Kaczyński, prezes PiS zarzucił PO i premierowi "zawalenie" sprawy stoczni. Podczas ostatniej rozmowy z Tuskiem Barroso podkreślał jednak, że obecny rząd jest już czwartym, z którym w tej sprawie rozmawia.
Stoczniowcy nie mają pretensji do Brukseli, są niezadowoleni z opieszałości kolejnych polskich rządów.
NIK zbada przekształcenia w stoczniach w latach 2005-2007.
- Jeżeli nasze podejrzenia potwierdzą się wynikami kontroli NIK, zapowiadamy, że były minister skarbu Wojciech Jasiński będzie pierwszym, który stanie przed Trybunałem Stanu - zapowiedział Zbigniew Chlebowski, szef klubu PO.
- Prezes PiS swoimi wypowiedziami działa dziś na szkodę stoczni i państwa polskiego - dodał.
26 czerwca: program restrukturyzacji stoczni Gdańsk, Gdynia i Szczecin
15 lipca: podpisanie umów prywatyzacji stoczni Gdynia i Szczecin
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA