fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Unia nam pomoże

Unia Europejska uznała, że rosnące koszty paliw wymagają jej interwencji. Postanowiła więc zmniejszyć ich zużycie, przy okazji podejmując problem zanieczyszczenia powodowany przez paliw tych spalanie.
Sprawa została rozwiązana poprzez dostarczenie Europejczykom niezbędnych informacji oraz wniosków z nich płynących. Również polskie stacje benzynowe zarzucone zostały zieloną ulotką, która nosi tytuł: "Oszczędzaj nie tylko paliwo. 10 wskazówek, jak zredukować zużycie paliwa i chronić środowisko naturalne".
Wstęp podpisany przez europejskiego komisarza ds. energii i sekretarza generalnego Stowarzyszenia Europa tłumaczy wagę tych zagadnień. Potem następują wskazówki.
"Utrzymuj samochód w dobrym stanie i regularnie sprawdzaj poziom oleju. (...) Usuń niepotrzebne przedmioty z bagażnika i tylnych siedzeń. Im cięższy samochód tym większe obciążenie silnika i większe zużycie paliwa. (...) Używaj klimatyzacji tylko wtedy, gdy jest to konieczne. (...) Prowadź swój pojazd z rozsądną prędkością i przede wszystkim jedź płynnie. (...) Staraj się przewidywać sytuację na drodze". Chciałoby się cytować bez końca.
Ktoś ów folder musiał zaprojektować, ktoś napisać. Zgodnie z procedurami ogłoszony został konkurs. Komisja w pocie czoła wyłoniła projekt najlepszy. Tekst przetłumaczony został na ponad 20 języków w UE funkcjonujących. Dystrybutorzy rozprowadzili miliony tych ulotek, a urzędnicy Komisji nadzorowali, aby wszystko przebiegało bez zakłóceń.
W Komisji Europejskiej odnotowano istotne działanie na rzecz rozwiązania palącego problemu. Za sukces programu przyznano pewnie trochę nagród.
Nie wiemy, ile milionów euro kosztował program, natomiast z pewnością rzuca on światło na funkcjonowanie UE. Na jej pedagogiczne zacięcie i na stosunek do obywateli, którym nauczyciele z Brukseli tłumaczą, że trzeba przewidywać sytuację na drodze.
Nie piszę tego po to, aby – jak to ujmą moi sympatycy – domagać się wystąpienia Polski z UE. Jako jej członkowie powinniśmy znać mechanizmy jej funkcjonowania i z wiedzą tą próbować coś zrobić.
Skomentuj na blog.rp.pl/wildstein
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA