fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Chcą podwyżek w Michelin Polska

Pierre Michalat, prezes Michelin Polska
Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
Iwona Trusewicz
Spór w olsztyńskiej fabryce oponiarskiej. Fiaskiem zakończyły się negocjacje płacowe. Związki zawodowe zapowiedziały referendum strajkowe
Michelin Polska SA w Olsztynie to największa fabryka francuskiego koncernu oponiarskiego Michelin. Firma zatrudnia 4600 osób. W ciągu ostatnich kilku lat nowe inwestycje (nowa hala produkcyjna i europejskie centrum logistyczno-magazynowe) kosztowały Michelin 253 mln euro.
Trwający od kwietnia konflikt płacowy przerodził się w spór zbiorowy. Związki domagały się podwyżki płac o ponad 17 proc., a zarząd proponował 8,3 proc. W końcu tygodnia fiaskiem zakończyły się negocjacje zakładowych organizacji związkowych – „Solidarności” i Chemika z zarządem spółki.
– Po tym, jak nie doszliśmy do porozumienia ze związkami, zarząd podjął jednostronną decyzję o podwyżce płac o 8,3 proc. To dwa razy więcej niż wynosi inflacja oraz niż podwyżki, które są u nas każdego roku. Propozycje związkowe były nierealne, bo kosztowałyby zbyt dużo. Michelin musi ostro konkurować na światowych rynkach, poniósł ostatnio bardzo duże wydatki inwestycyjne w Olsztynie, a w planach są następne – wyjaśnia w rozmowie z „Rz” Jarosław Michalak, dyrektor personalny i członek zarządu Michelin Polska SA.
Dodaje, że przed podwyżką średnia płaca, z wyłączeniem zarobków zarządu i kadry menedżerskiej, wynosiła w olsztyńskiej fabryce 3800 zł brutto. – Po podwyżce płace wzrosną do ponad 4000 zł. Nie jest nią objęta kadra zarządzająca, dyrektorzy i prezesi – dodaje Michalak.
4000 zł będzie wynosiła po podwyżkach średnia płaca w olsztyńskich zakładach Michelin
Pracownicy Michelin Polska korzystają z wielu form pomocy socjalnej w firmie. Działa zakładowy program emerytalny (uczestnikom zakład odkłada w fundusz 4 proc. pensji), dzięki dopłatom do posiłków, trzydaniowy obiad kosztuje 4 zł; z funduszu socjalnego są dopłaty do wypoczynku dzieci, wczasów; wypłacane pożyczki na remonty mieszkań.
Pomimo to w ostatnich dwóch latach coraz więcej pracowników odchodzi z Michelina.
– Dotyczy to młodych ludzi, którzy jeszcze nie mają poczucia więzi z firmą. Wśród osób, które pracują u nas ponad trzy lata, odejścia są incydentalne. 90 proc. osób, które odeszły, wyjechało do pracy za granicę – wyjaśnia dyrektor personalny.
Związki działające w zakładzie zapowiedziały referendum w sprawie strajku. Dokładny termin nie został jeszcze ustalony.
Grupa Michelin notowana jest na paryskiej giełdzie. Zatrudnia 116 tys. ludzi w 68 fabrykach w 19 krajach świata. W 2006 r. wypracowała wzrost sprzedaży o 5 proc. rok do roku (16,4 mld euro). Zysk netto – 573 mln euro (spadek o 36 proc.). W 2007 roku sprzedaż wyniosła 16,86 mld euro, a zysk netto 772 mln euro. W pierwszym kwartale 2008 sprzedaż (4,1 mld euro) była niższa o 2,6 proc. rok do roku.
Michelin Polska SA nie podaje dokładnej wielkości sprzedaży za 2007 r. (powyżej 500 mln zł). Opony z Olsztyna (osobowe, ciężarowe i traktorowe) w 75 procentach trafiają na rynki krajów starej Unii, reszta do USA, Kanady i Polski. Dynamika sprzedaży rok do roku w Olsztynie wynosi ponad 30 proc.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: i.trusewicz@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA