fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Publicystyka

Rysownicy „Rzeczpospolitej” wśród Trzynastu Wspaniałych

Rzeczpospolita
W siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli, przy Rue de la Loi 200, zostanie dziś otwarta wystawa „Mistrzowie Karykatury Polskiej. Trzynastu Wspaniałych”.
Wśród najwybitniejszych współczesnych polskich karykaturzystów znalazło się dwóch rysowników, których prace pojawiają się regularnie na łamach „Rzeczpospolitej”: Andrzej Krauze oraz Janusz Kapusta.
– To wybitni rysownicy znani w Polsce od wielu lat. Ich rysunki są bardzo sugestywne, co ma duże znaczenie w przypadku tej akurat wystawy. Zarówno prace Krauzego, jak i Kapusty świetnie trafiają w aktualne wydarzenia, przy czym obaj rysownicy potrafią także uchwycić pewne treści uniwersalne – uzasadnia kurator wystawy i dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie Marek Wojciech Chmurzyński. I dodaje: – Krauze to autor o charakterystycznej, rozpoznawalnej kresce, operujący mocnymi akcentami czerni i bieli. On i Janusz Kapusta to klasycy współczesnej polskiej sztuki karykatury.
Celem wystawy, jak podkreślają jej organizatorzy, jest przybliżenie Europie specyfiki polskiej karykatury. Prace zostały dobrane tak, by z jednej strony odnosiły się do polskiej rzeczywistości, a z drugiej – zahaczały o treści uniwersalne, bliskie każdemu Europejczykowi. Dlatego oprócz tematyki politycznej obejmującej relacje Polski z Unią Europejską, dominuje problematyka społeczno-obyczajowa. Wystawę przygotowało Muzeum Karykatury w Warszawie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA